I WELCOME: Anne Enrightová, Matteo Pericoli & Marek Šindelka

29. 3. 2018, 19:00

Diskuze s jednou z nejvýznamnějších současných irských spisovatelek a držitelkou prestižní Man Bookerovy ceny Anne Enrightovou, italským architektem a umělcem Matteem Pericolim a českým spisovatelem Markem Šindelkou na téma současné uprchlické krize.

Program je součástí světového uvedení projektu I WELCOME, v němž se přední spisovatelé a ilustrátoři z dvanácti zemí světa vyjadřují prostřednictvím povídek a ilustrací k výzvě I Welcome Refugees. 

Hosté:

 

ANNE ENRIGHT patří k nejvýznamnějsím irským spisovatelům současnosti. Ve svých knihách se často věnuje tématu vypořádání se s nelehkou minulostí Irska. Je držitelkou Man Bookerovy ceny a prestižního ocenění Rooney Prize for Irish Literature. V roce 2015 byla jmenována první laureátkou irské fikce.

MATTEO PERICOLI je italský architekt a umělec, jehož ambiciozní projekty jsou k vidění po celém světě. Je autorem 121m dlouhé nástěnné malby Skyline of the World (Panorama světa) na letišti Johna Fitzgeralda Kennedyho v New Yorku. V současnosti výtvarně zpracovává kosmologii Dantovy Božské komedie.


MAREK ŠINDELKA je český prozaik, básník a scénárista. Za básnickou prvotinu Strychnin a jiné básně mu byla v roce 2006 udělena Cena Jiřího Ortena. Za román Únava materiálu inspirovaný osudy uprchlíků obdržel v roce 2016 cenu Magnesia Litera.  

 

Moderuje: Petr Vizina

Projekt I WELCOME vznikl iniciativou organizace Art for Amnesty. Ve světové premiéře ho představí Centrum současného umění DOX ve spolupráci s Amnesty International Česká Republika a Českým rozhlasem Vltava.