Irák očima místních fotografů

16. 2. 2015, 18:30

V rámci doprovodného programu výstavy This Place proběhne v centru DOX přednáška zaměřená na dokumentární fotografii. 

České veřejnosti a zájemcům o fotografii představí jednu z možných podob fotožurnalismu na současném mediálním trhu. Přednášku spojenou s foto-projekcí povede italský fotograf a foto-editor Stefano Carini, který momentálně žije ve městě Sulaymaniyah v tzv. iráckém Kurdistánu, kde od jara 2014 vede jedinou iráckou fotografickou agenturu Metrography.

Zájemcům o téma nabídne přednáška cenný osobní vhled do dění v Iráku i mediálního obrazu aktuálních událostí (od propagandistické mašinérie Islámského státu, přes cenzuru irácké vlády až po neuvážlivé chování západních médií, která bez ověření přebírala manipulativní fotografie od stoupenců ISIS), poodhalí zákulisí příběhů, které se z dnešního Iráku dostávají do médií. Kromě toho představí dlouhodobé projekty agenturních fotografů – Zmnako Ismaela, Rawsht Twana, Bandan Atta aj. – které přibližují život v Iráku i mimo válečné dění. Přednáška také poukáže na některé aspekty udržitelného vedení malé kreativní fotoagentury, na příkladech NOOR images i Metrography.

Stefano  Carini (*1985, Torino, Italy) vystudoval fotografii na London College of photography a Danish School of Media and Journalism v Dánsku. Pracoval jako fotoeditor progresivní holandské agentury NOOR images v Amsterdamu a v editorském teamu World Press Photo. Je součástí umělecké skupiny PanAut kolektiv (panaut.org), která spojuje fotografy z Itálie, České republiky a Německa a která připravila pro centrum DOX workshop This Place – My Place.

Přednáška se bude konat v anglickém jazyce.

Kapacita je omezena.

Vstup: dospělí 60 Kč / studenti ZDARMA

Nutná rezervace: bara@dox.cz

Akce se koná ve spolupráci s Fakultou sociálních věd UK a za podpory Italské ambasády a italského kulturního centra v Praze.