Jakub Szczęsny: OPERATIONS

14. 8. – 19. 10. 2015

„Keret House“ polského architekta Jakuba Szczęsneho je označován jako nejužší dům na světě. Tento mimořádný architektonický projekt, který před nedávnem do své sbírky současné architektury zařadilo prestižní Muzeum moderního umění v New Yorku (MoMA), představí spolu s nejnovějšími projekty Jakuba Szczęsneho výstava s názvem Jakub Szczęsny: Operations.

Práce Jakuba Szczęsneho se vyznačují výjimečnou kreativitou a vtipem i tam, kde jiní architekti s ohledem na množství nepříznivých okolností ztrácejí motivaci. Nevyhýbá se komorním zakázkám či dočasným instalacím a díky jeho výjimečnému a hravému přístupu vznikají pozoruhodné a přitažlivé počiny se značným mediálním přesahem i společenským dopadem. Podstatu svých konceptů zachycuje ve svých originálních kresbách a komiksech.

Výstava Jakub Szczęsny: Operations v centru DOX je vyvrcholením putovní výstavy, jež v různých podobách a pod názvem KERET HOUSE …aneb jak zabydlet škvírku a další projekty Jakuba Szczęsneho probíhá od roku 2013 v péči kurátorů ostravského Kabinetu architektury Tadeáše Goryczky, Jaroslava Němce a Gabriela Kurtise.

Jakub Szczęsny (1973) studoval v letech 1993 až 2001 na Fakultě architektury Varšavské polytechniky a také na Escuela Tecnica Superior D’Arquitectura de Barcelona a Ecole d’Architecture Paris la Defense. Současně ve spolupráci se skupinou Studio DECO realizoval řadu interiérů pro obchody a soukromé byty. Je spoluzakladatelem architektonického ateliéru Centrala, který od roku 2001 funguje jako platforma pro výměnu myšlenek a názorů v oblasti architektury staveb, interiérů, urbanismu a zabývá se též architektonickou kritikou. Návrhy a realizace Jakuba Szczęsného lze najít v Polsku, Izraeli, Palestině, Austrálii, Turecku, Německu, Indii, Mexiku či USA.

Výstava vznikla ve spolupráci Kabinetu architektury v Ostravě s BWA (Biuro Wystaw Artystycznych Wrocław) ve Vratislavi, Fondu moderního polského umění (Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej) se sídlem ve Varšavě, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Galerie architektury v Brně a Centra současného umění DOX.

DOPROVODNÝ PROGRAM

4. 10. 2015 | Den architektury v DOXu

14 – 17h | Domy jako příběhy

Rodinná výtvarná dílna.

Dílna je určena pro děti a dospělé od 5 let.

Kapacita dílny je omezena.

Rezervace a informace: rodiny@dox.cz, tel. 295 568 104

15 – 16h | Komentovaná prohlídka výstavy s architektem Jakubem Szczęsnym (anglicky s tlumočením do češtiny)

16:30 – 18h | Přednáška Jakuba Szczęsneho (v anglickém jazyce)

Rezervace a informace: rezervace@dox.cz

Vstup: zdarma

Za podpory: