JULIA CALFEE: Chelsea hotel zevnitř

4. 12. 2009 – 15. 3. 2010

Chelsea Hotel je legendárním místem spjatým s uměleckou bohémou dvacátého století, o němž vznikla řada knih a filmů, nemluvě o slavných písních Leonarda Cohena a Boba Dylana.

 K nejpůsobivějším portrétům hotelu patří soubor fotografií a textů vytvořený Julií Calfee, který byl nedávno publikován v úspěšné knize s předmluvou Miloše Formana, který sám v hotelu dlouhodobě pobýval. Soubor je zde poprvé představen formou výstavy.

 Julia Calfee žila v hotelu čtyři roky, které ji poskytly možnost spřátelit se
s řadou jeho dlouhodobých obyvatel a umožnily její kameře, aby se stála téměř neviditelnou. Sama k tomu říká: „Když jsem fotografovala v Chelsea Hotelu, pobývala jsem na jednom místě či v jisté situace celé hodiny. Čas míjel a má přítomnost jakoby se stávala méně a méně viditelnou. Někdy jakobych úplně zmizela.” Díky svému dlouhodobému pobytu a navázaným přátelstvím, jedním slovem, díky pohledu zevnitř, Julia Calfee dokázala zachytit to, co se většině jiných fotografů a filmařů nepodařilo: neopakovatelnou intimní atmosféru místa, utvářenou osobnostmi jeho obyvatel i celkovým prostředím včetně jeho archetypů, legend a přízraků.

 Julia Calfee se narodila v USA, většinu svého života po studiích však strávila v Evropě. Vystudovala žurnalistiku na New York University, studovala také dějiny umění na Sorbonně. K jejím publikacím patří Photogénèse (Joan Miró Foundation, 1995) The Mountain Spirits of Mongolia (Richard Liu Foundation, 2002) a Spirits and Ghosts: Journeys through Mongolia (PowerHouse Books, 2003). Její fotografie a fotografické eseje byly uveřejněny v předních světových časopisech a novinách, The New York Times, The New York Times Magazine, Time, Business Week, The Sunday Times of London, Paris Match, The Guardian, Elle Italia, Elle Japan, Paris Photo, Digital Photography, Corriere della Sera, foto8. Své fotografie Julia Calfee také vystavovala
v muzeích a galeriích ve Francii, Velké Británii, Itálii, Belgii, Španělsku a USA.