Kadiš, výstava k prezentaci projektu Bubny, cesta jinam

12. – 18. 6. 2013

Z mimořádných povodňových důvodů bylo nutné posunout datum vernisáže na 11. června od 17h a zároveň posunout datum začátku výstavy z původně plánovaného 5. června na 12. června. Omlouváme se za komplikace a děkujeme za pochopení!)

Centrum současného umění DOX a Památník ŠOA Praha zvou na výstavu Kadiš, která je  součástí prezentace projektu Bubny. Výstava se koná v prostorách nepoužívané železniční stanice nádraží Bubny.

Kulturní tradice Prahy se až do konce druhé světové války opírala o unikátní dialog tří mentálně odlišných entit. Navzájem se literárně akcelerovaly a z malého města vytvářely kulturní metropoli evropskou. Likvidací téměř devadesáti procent židů a odsunem či zapuzením pražských Němců vzal tento unikát za své.

Duchovní zamyšlení se v různých pojetích víry provádějí různě. Většinou putováním po nějaké kontemplativní trase, výstupem na svaté hory, poutí mezi podobenstvím křížové cesty a podobně. Praha má svou ne příliš známou uličku posledního rozloučení před nástupem do židovských transportů. Na jejím počátku stávalo seřadiště, registrace. Na konci ještě dnes stojí nádraží, symbolická poslední stanice, kde se na deset tisíc lidí přestalo jmenovat a stalo se číslem.

V současné době probíhají jednání o tom, aby se dnes již téměř nefunkční objekt Českých drah stal Památníkem ŠOA, tedy stálou expozicí s výukovými programy, výstavami, prostorem pro setkávání, koncerty, divadlem. Záměr přestavby nádraží Bubny na kontaktní centrum moderní historie, diskutované přes téma válečných osudů českých židů, by měl být veřejnosti předložen v dohledné době. 

Památník ŠOA Praha ve spolupráci s Centrem současného umění DOX se rozhodli tuto prezentaci spojit s výstavní událostí, která sama o sobě vzbudí zájem kulturní obce. Krátkodobá expozice má důstojně zahájit budoucí řadu sezonních výstav. Jejich cílové skupiny jsou návštěvníci všech generací, školní skupiny, cizinci, významné osobnosti i pamětníci a jejich rodiny.

Již první projekty, předcházející přestavbě objektu budou také vhodným příkladem formy veřejného dialogu, jakou by téma českého holocaustu mělo být na nádraží Bubny v budoucnu prezentováno. Jejich společný záměr je čitelný signál veřejnosti, že menší sezonní výstavy jednou přerostou v důstojné centrum dialogů o paměti a jejím odkazu.

V rámci výstavy se 5. června od 18h uskuteční v centru DOX také panelová diskuse na téma komunikace budoucnosti v  tématu šoa pod názvem Dědictví šoa – hodnota, či zátěž…?, na které vystoupí mimořádná osobnost - Stuart Eizenstat, významný americký diplomat a celoživotní hledač odkazu válečných příběhů židů z celého světa.

Výstava je otevřena od 9 do 18h.

Adresa:

Nádraží Bubny

Praha - Bubny

170 00, Praha 7