Kinolab Film Festival

2. – 3. 11. 2018

Rád bych filmy nekradl, ale na internetu je prostě nelze nikde legálně stáhnout. Skutečně je tento argument relevantní? 

Rozvoj sociálních médií a dostupnost nových technologií vytvořila prostředí pro snadné sdílení obsahu, důležité pro svobodný rozvoj naší společnosti. Otevřela však i spoustu otázek spojených s kopírováním a sdílením audio-vizuálních děl bez souhlasu autora. Propagace autorských děl díky internetu nikdy nebyla jednodušší - nic ale není zadarmo. 

Právě na aktuální otázky spojené s pirátstvím a autorským právem se zaměří prostřednictvím dokumentárních filmů a následných diskuzí s odborníky Kinolab Film Festival v Praze s podtitulem How technology made us share​.

Festival je určen široké veřejnosti, konkrétně uživatelům internetu jako praktický průvodce danou problematikou. Festival nabídne během dvou dnů bohatý program. Skrze tematické dokumentární i hrané filmy, panelové diskuze s odborníky a přednášky poskytne divákům vhled do principů sdílení na internetu, přiblíží nejčastější způsoby sdílení autorských děl v online prostředí, jako streamování, odkazovaní nebo stahování skrze praktické příklady. Představí uživatelům internetu podmínky, za kterých lze užít autorských děl bez souhlasu autora či jak mohou uživatelé dohledat dílo, u kterého autor svolil s daným užitím díla a přiblíží široké veřejnosti dnes tak diskutovanou problematiku.

PROGRAM

Pátek 2. 11. 

18:00

Slavnostní zahájení 1st KFF 2018


18:10

Úvodní slovo

Úvod do Creative Commons

18:30

Projekce I.

Všechno je remix | Everything is a Remix
režie: Kirby Ferguson

(USA, 2012, 37 min, CZ sub)

EN FRIENDLY

Vše je jenom kopie. Režisér Kirby Ferguson zkoumá současné postoje k duševnímu vlastnictví a jak tyto postoje spíše potlačují kreativitu, než aby ji podporovaly.

19:15

Projekce II.

Není co skrývat |Nothing to hide

režie: Marc Meillassoux

(Německo | Francie, 2017, 1h 40min, CC, CZ sub)

EN FRIENDLY

Zásahy do individuálního soukromí a práv ze strany korporací či států a na druhé straně převládající pasivita veřejnosti ospravedlňovaná představou: “proč by zrovna mě někdo sledoval.” Skutečně nemáme co skrývat? A jak je to ve skutečnosti s naší digitální stopou?

21:15

Projekce III.

Naprostí cizinci | Perfect Strangers

režie: Paolo Genovese

(Itálie, 2016, 1h 33min, Film Europe, CZ sub)

EN FRIENDLY

Opravdu nemáme před svými přáteli žádné tajnosti? Kam může vést zdánlivě nevinný nápad sdílet při společné večeři každou sms a příchozí hovor. Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom mohli zůstat přáteli, milenci, manželi, rodiči ...?

22:45 Konec pátečního programu

Sobota 3. 11.

10:00

Projekce IV.

Digitální moře | Digital sea

Pásmo krátkých filmů: Fairy tales, Loathing, NATURE all rights reserved, Red Naomi, Transparent City, (Self)exhibitions

(1h, Jihlava International Documentary Film Festival Selection, CZ sub)

EN FRIENDLY

11:30

Projekce V.

Oběd zdarma pro všechny | Free lunch society

režie: Christian Tod

(Rakousko | Německo, 2017, 1h 35min, Jihlava International Documentary Film Festival Selection, CZ sub)

EN FRIENDLY

Co byste dělali kdybyste měli vyřešen základní příjem? Režisér Christian Tod zkoumá teorii i historii pokusů o zavedení nepodmíněného základního příjmu a s futuristickou hravostí extrapoluje možný budoucí vývoj. Máme největší změnu v ekonomickém uspořádání společnosti na dosah?

14:00

Projekce VI.

TPB AFK: Příběh the pitate bay | TPB AFK: The pirate bay away from keyboard

režie: Simon Klose

(Švédsko | Dánsko | Norsko | Velká Británie | Nizozemí | Německo, 2013, 1h25min, CC, Cz sub)

EN FRIENDLY

Internetové pirátství představuje fenomén, který je většinovými médii předkládán jako něco špatného. Ovšem na pozadí sporu mezi třemi zakladateli Pirate Bay a zábavním průmyslem leží mnohem hlubší otázka a tou je svoboda internetu, myšlení, sdílení a šíření idejí. V éře internetu je totiž otázku vlastnictví třeba nově přehodnotit.

15:45

Panelová diskuze 1

Pirátem bez vlastní viny

Rád bych filmy nekradl, ale na internetu je prostě nelze nikde legálně stáhnout“. Skutečně je tento argument relevantní? Panelová diskuze se bude zabývat současnými modely distribuce filmů v České republice a možnostmi diváka jednoduše a bezpečně shlédnout film.

17:00

Projekce VII.

Perverzní průvodce ideologií | The Pervert's Guide to Ideology

režie: Sophie Fiennes

(Velká Británie | Irsko, 2012, 2h 15min, Film Europe, CZ sub)

EN FRIENDLY

Po úspěšném snímku Perverzní průvodce filmem vytvořili režisérka Sophie Fiennes společně se slovinským kontroverzním myslitelem Slavojem Žižekem další pozoruhodnou dokumentaristickou reflexi společnosti s cílem poodkrýt divákům cestu do podstaty ideologie – snů, které formují naše kolektivní vědomí a konání. Tentokrát podrobili své břitké analýze nejen slavná díla světového filmu, ale i reklamy, klipy a hudební skladby.

19:30

Panelová diskuze 2

Lidové umění kyberprostoru

Jak je to s ochranou autorských práv, když fanoušci sestříhávají filmové záběry do vlastních videí na YouTube, tvoří MEMy nebo volně dopisují knižní předlohy? Panelová diskuze se zaměří na právní limity fanouškovské tvorby v internetovém prostředí.

21:30

Projekce VIII.

The Square | Čtverec

režie: Ruben Östlund

(Švédsko | Německo | Francie | Dánsko, 2017, 2h 30min, Film Europe, CZ sub)

EN FRIENDLY

Prestižní muzeum moderního umění chystá konceptuální výstavu, jejíž ústřední myšlenkou je čtverec, kde uvnitř něj platí pravidlo naprosté rovnosti a tolerance. Ve spolupráci s PR agenturou pak muzeum urputně hledá ideální strategii, jak v zavaleném mediálním prostoru celou akci zviditelnit. Co však nastane, když se krátce před zahájením stává kurátor výstavy Cristian obětí bizarní kapesní krádeže? Ve svém honu za pachatelem se ocitá v situacích, které ho vedou ke zpochybňování vlastních morálních vzorů a podobně jako celá společnost se rázem i konceptuální výstava začíná utápět v bizarním zmatku, který definuje napětí mezi liberálními hodnotami, egoismem a sobectvím.

00:00 Konec sobotního programu

Celý program ke stažení ZDE

Festival pořádá filmově-diskuzní platforma KINOLAB.cz ​ve spolupráci s poradensko-právním spolkem Fair Art​, Centrem současného umění DOX​, španělskou organizací Barcelona Creative Commons Film Festival ​a distribuční společností Film Europe. ​

Odehraje na podzim tohoto roku v Centru současného umění DOX ​v rámci výstavy #DATAMAZE – Datové bludiště​, která se zabývá online bezpečností a ochranou osobních dat. Filmy do programu festivalu kromě volně licencovaných CC snímků dodávají distribuční společnosti Film Europe​, Jihlava International Documentary Film Festival​ a Barcelona Creative Commons Film Festival​.

VSTUPENKY:

předprodej vstupenek do 7. 10. 

základní 240 Kč

snížené 160 Kč


prodej vstupenek od 8. 10. 

základní 360 Kč

snížené studenti 240 Kč