Koncert Zásadní Feldman

7. 4. 2018, 19:00

VYPRODÁNO! 

Hudbu jednoho z největších a nejvlivnějších skladatelů své doby Mortona Feldmana (1926 – 1987) představí veřejnosti v novém multifunkčním sále DOX+ Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) se sólisty Conradem Harrisem, housle (New York) a Daanem Vandewalle, klavír (Gent). Koncert bude dirigovat Petr Kotík, který dlouhodobě s Mortonem Feldmanem spolupracoval.

Americký skladatel Morton Feldman patří k nejvlivnějším skladatelům 20. století. Na počátku padesátých let byl členem newyorské skupiny, která je dnes známá jako Newyorská škola [New York School] a do níž kromě něj též patřili John Cage, Christian Wolff a Earle Brown.

Feldmanovo rozsáhlé dílo zahrnuje skladby, které jsou dnes považovány za kultovní: jsou mezi nimi kompozice pro velký orchestr, díla komorní, instrumentální a vokální, velká klavírní sóla a opera Neither na libreto Samuela Becketta.

Koncert v Centru DOX bude prvním v Evropě, jehož celý program je věnován velkým symfonickým dílům, která v tvorbě Mortona Feldmana patří mezi ta nejvýznamnější.  Jsou hudebně a technicky tak náročná, že je v živém provedení lze slyšet jen zřídkakdy. Na programu jsou skladby Piano and Orchestra (1975), Structures (1962) a Violin and Orchestra (1979).

Petr Kotík uváděl Feldmanovu hudbu již na svých koncertech v Praze na počátku 60. let a zvláště později poté, kdy v roce 1969 přesídlil do USA. V roce 1973 složil Feldman Instruments I pro Kotíkovu skupinu S.E.M. Ensemble. Jako dirigent provedl a nahrál Petr Kotík všechny Feldmanovy orchestrální skladby, velký počet z nich v rámci festivalu Ostravské dny, který se zaměřuje na Feldmanovu hudbu od svých počátků v roce 2001.

Program večera:

Morton Feldman

Stěžejní díla pro orchestr

Piano and Orchestra (1975)
Structures (1960-62)

přestávka
Violin and Orchestra (1979)

Délka koncertu – 120 minut

VSTUPENKY V PŘEDPRODEJI na našem webu níže, přes GoOut a nebo v kamenné prodejně GoOut - Freshlabels Store Panská 9, Praha 1 

(Po - Ne 10:00 - 20:00)

Centrum současného umění DOX – multifunkční sál DOX+

Poupětova 3, Praha 7