Kresby Franze Kafky

4. 6. 2024, 18:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Jaký je vstup na akci? Vstupné na program 180 Kč | Kombinované vstupné na program a výstavu KAFKAesque 350 Kč

A co členové Klubu DOX? Zdarma (nutná předchozí rezervace přes formulář níže)

Diskuze proběhne v angličtině se simultánním tlumočením do češtiny.

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Rok 2019 přinesl významný objev. V soukromé sbírce, která byla po desetiletí držena pod zámkem, byly nalezeny stovky kreseb Franze Kafky. Tyto kresby jsou dokladem toho, co Max Brod označil za „dvojí talent“ svého přítele. Jsou plné fascinujících postav, které přecházejí od realistických k fantaskně groteskním, a odhalují dosud neznámou stránku Kafkovy tvorby.

V roce 2021 vydal přední kafkovský badatel Andreas Kilcher Kafkovy kresby v působivé knize, která byla dosud přeložena do deseti jazyků. Ve své přednášce Kilcher představí Kafkovy kresby v kontextu autorovy biografie a literární tvorby i dějin umění.

Andreas Kilcher je od roku 2008 profesorem literatury a kulturních studií na ETH v Curychu. Jako hostující profesor působil mimo jiné na univerzitách v Princetonu, Stanfordu, Kalifornské univerzitě v Davisu a v Tel Avivu. Ve svém výzkumu se specializuje na židovské literární a kulturní dějiny, literaturu, vědění a okultismus. Psal o autorech, jako jsou Thomas Mann, Joseph Roth, Jiří Langer, a zejména pak o Franzi Kafkovi v pražském kontextu. Roku 2008 vydal krátkou Kafkovu biografii a v roce 2021 připravil k vydání knihu Die Zeichnungen. V květnu 2024 vyjde jeho nová monografie Kafkas Werkstatt. Der Schriftsteller bei der Arbeit, zaměřená na Kafkovu spisovatelskou praxi.

Akci podpořilo Švýcarské velvyslanectví v České republice