KŠ - Křížovnická škola čistého humoru bez vtipu

8. 6. – 1. 10. 2012

Výstava v Archivu výtvarného umění představuje v souvislosti s probíhající retrospektivou Karla Nepraše Křížovnickou školu čistého humoru bez vtipu. 
V restauraci U Křížovníků na Starém Městě se od počátku šedesátých let setkávala proměnlivá společnost mladých výtvarníků, hudebníků, literátů
a jejich přátel – Křížovnická škola čistého humoru bez vtipu. K řádným členům KŠ patřili: ředitelé – sochař a kreslíř Karel Nepraš, kreslíř a autor konceptuálních akcí Jan Steklík, malíři Zdenek Beran, Rudolf Němec, Zbyšek Sion, Otakar Slavík, Antonín Tomalík, Olaf Hanel, grafička a básnířka Naděžda Plíšková, básník a konceptualista Eugen Brikcius, výtvarní teoretici Věra Jirousová a Ivan Martin Jirous, vizuální básníci Josef Procházka a Vladimír Burda.
Svými akcemi, názory a postoji bořila KŠ nejrůznější tabu, představy
a konvence, narušovala hranice mezi každodenními událostmi – hlavně pitím piva a uměním. Nepolitická činnost Křížovnické školy tak po svém, většinou s nezaměnitelným křížovnickým humorem - reagovala na stav společnosti. Pro Křížovníky a jejich přátele byla svobodomyslná kolektivní hra spolehlivou formou obrany proti totalitnímu nátlaku. Díla vznikající v době největšího rozkvětu KŠ jakoby na okraji obecného zájmu dnes patří k hodnotám českého moderního umění.