Literární inspirace Jana Vytisky

17. 9. 2023, 15:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Vstupné: základní 200 Kč | snížené 130 Kč | zdarma pro členy DOX Klubu (nutná předchozí rezervace přes formulář)

Jazyk: čeština

Akce se koná v rámci festivalu FALL.

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

K důležitým inspiracím tvorby Jana Vytisky patří valašské a severské pověsti a legendy. Zaposlouchejte se do příběhů, které se odráží v jeho obrazech. Provázet vás bude sám umělec a kurátor Otto M. Urban.  

Výstava Rituál prokletých srdcí představuje malířské dílo Jana Vytisky za uplynulé tři roky. Jakkoli jsou autorovy obrazy na první pohled rozpoznatelné a typické, prochází i jejich forma určitým vývojem. Vytiska stále experimentuje, proměňuje se barevnost obrazů, postupně se také zvětšily jejich formáty. Rovněž v obsahu nesleduje autor pouze jediné téma. Expozice představuje třicet dva velkoformátových obrazů, které autor vytvořil poté, co akrylové barvy vyměnil za olejové.

Tematicky stále vychází z osobitého mixu valašského folkloru a popkulturních odkazů. Nejedná se však o návrat k prověřené tematice, ale o její nové uchopení a významové rozšíření. V obrazech z poslední doby se stále více objevuje krajina, horské masivy či kvetoucí louky kontrastují se scénou, pro kterou vytvářejí rámec. Všemožné odkazy však Vytiska nepřestává mísit se svým vlastním romantickým gestem.

Jan Vytiska je vizuální umělec. Vyrůstal v Rožnově pod Radhoštěm, kde byl ovlivněn západobeskydským folklorem. Na Střední uměleckoprůmyslové škole absolvoval sochu, poté studoval nová média na Ostravské univerzitě. Malbě se začal profesionálně věnovat až po vysokoškolských studiích. Ve své typické a vždy rozpoznatelné tvorbě vychází z osobitého mixu valašského folkloru a popkulturních odkazů. Má za sebou přes dvě desítky samostatných výstav. Rituál prokletých srdcí v DOXu je Vytiskovým dosud nejrozsáhlejším výstavním projektem.

Generální partner festivalu FALL