Luciferův efekt

14. 10. 2011 – 2. 1. 2012

Výstava Luciferův efekt: Střetnutí se zlem, inspirovaná stejnojmennou knihou předního amerického psychologa Philipa Zimbarda, se zabývá překvapivou snadností, s níž jsme schopni páchat zlo. Jak lehké je člověka přimět k morálnímu selhání potvrzují legendární experimenty sociální psychologie, které se uskutečnily na amerických univerzitách v 60. a 70. letech 20. století a jejichž umělecké rekonstrukce v dílech Roda Dickinsona a Artura Zmijewského tvoří úvodní část výstavy. 

Díla umělců jako jsou Hans Haacke, Jenny Holzer, Harun Farocki, Antoni Muntadas nebo skupina bureau d’études demonstrují obecné principy korumpujícího působení moci. Vybrané práce českých umělců, například Magdaleny Jetelové nebo skupiny Pode Bal, reflektují aktuální problémy české společnosti, jako prorůstání organizovaného zločinu do politiky. Výstavu doplňuje expozice připravená ve spolupráci s Württembergischer Kunstverein ve Stuttgartu a nazvaná  Umění nenechat si takto vládnout o sporném developerském projektu S21 ve Stuttgartu a o reakcích veřejnosti na něj.

Výstava seznámí českou veřejnost také s dalším projektem Philipa Zimbarda nazvaným Hrdinská imaginace, jehož cílem je inspirovat a připravit “obyčejné” lidi pro roli tzv. “hrdinů v záloze” a jehož součástí jsou příklady překvapivých hrdinských činů v mezních situacích. Jedním z příkladů ztělesňujících koncept hrdinské imaginace je pro Zimbarda Václav Havel.

Výstavu doplní řada přednášek, diskuzí a komentovaných prohlídek za účasti širokého spektra osobností a odborníků z nejrůznějších oborů. 
Více informací na: 
http://luciferuvefekt.dox.cz/

Zašlete nám fotografie tematicky vhodného street artu, nebo krátká videa, záznamy, které nějakým způsobem promlouvají o fenoménu Luciferova efektu. Stačí zaslat odkaz na Youtube. My je, podle uvážení, včleníme do projekce. Na konci výstavy bude díky vašim příspěvkům tato montáž zcela odlišná od toho, jak vypadala, když začala. U fotografií prosím přidejte datum a místo pořízení.

Fotografie z vernisáže 13. 10. 2011.