Lukáš Rittstein: TOUR

4. 11. 2010 – 19. 6. 2011

Speciálně upravený dálkový autobus, který Rittstein sám označuje jako „antropologický putovní monument“, je jedním z mnoha uměleckých děl, ve kterých se Rittstein zabývá konfrontací dvou odlišných kultur. Instalace nese název Tour. Kolemjdoucí mohou nastoupit do autobusu a usadit se do pohodlných polstrovaných sedadel. Před nimi prochází střechou a předním sklem velká ocelová roura.

Ze sedadel mohou „pasažéři“ na dvou televizích sledovat filmový záznam pokusu o svatbu z donucení na Nové Guineji. Video ukazuje část původních studií českého, v USA žijícího profesora právní antropologie Leopolda Pospíšila (Yale University), který v padesátých letech prováděl antropologický výzkum na Nové Guineji a mimo jiné zdokumentoval i snahu o neúspěšné provdání děvčete kmene Kapauku. Rittstein navštívil Pospíšila v roce 2007
a zaznamenal vědcův současný střízlivý komentář historických filmových záběrů. Ten je v autobusu k vidění ve filmu s názvem Prodaná nevěsta.

„Přestože výhled ze sedadel je velkolepý, řízení je cestujícím skryto. Smysl a cíl našeho dočasného výletu na planetu Zemi je neznámý.“ vysvětluje Rittstein.

Po výstavě v Centru současného umění DOX (listopad 2010 – červen 2011) umělecké dílo poprvé opouští instituci galerie a v příštích měsících zamíří do míst, která jsou běžně pro automobilovou dopravu uzavřena, nebo k nim dokonce silnice ještě ani nevedou. Rittstein si tak hraje se zvědavostí chodců a vyzývá kolemjdoucí, kteří se na chvíli stávají účastníky zájezdu, k výměně názorů.

 Lukáš Rittstein (*1973) patří k nejznámějším současným českým sochařům. Po studiu na AVU a VŠUP v Praze začal společně s českou fotografkou
a malířkou Barborou Šlapetovou pracovat na několikaletém, multimediálním
a multikulturním uměleckém projektu na Nové Guineji, kde během několika cest (1997 - 2008) dokumentovali různými uměleckými způsoby kontakt
s posledními přírodními národy na planetě Zemi. Jako reakce na tato setkání vznikla série velkoformátových soch, happening s příslušníky kmene Yali Mek a s oficiálními zástupci České republiky, včetně Václava Havla, i kniha fotografií a příběhů domorodců. Na výstavě s názvem Manop, Poslední První
v Centru současného umění DOX (2009) propojili Rittstein a Šlapetová současné umění s rituály obyvatelů ostrova. Projekt Tour je pokračováním jejich multimediálního uměleckého happeningu.
 

Projekt následně poputuje do Drážďan, kde ve středu 22. 6. 2011 proběhne v muzeu Albertinum slavnostní uvítání díla. Projekt „TOUR“ bude vystaven na Brühlsche Terrasse do konce září 2011.