Martin Kubát: Je večer, vypusťte čerta!; Čistka

4. – 31. 3. 2013

V archivní knihovně v Centru současného umění DOX jsme vyčlenili prostor (poličku) na představení autorů zabývajících se knihou jako jedinečným výrazovým prostředkem. Vystavené autorské knihy si návštěvníci budou moci volně prohlédnout, pročíst, prolistovat. Součástí výstav bude dokumentace autora (autorů) uložená v Archivu a její zpracování v informačním systému abART.

Tento měsíc vám v rámci projektu Polička představíme dvě autorské knihy mladého umělce Martina Kubáta: Je večer, vypusťte čerta! a Čistka.
 
Kurátoři projektu: Lucie Rohanová, Barbora Špičáková


Zahájení výstavy se uskuteční 4. 3. 2013 v 16 hodin.

Martin Kubát je absolventem ateliéru ilustrace a grafiky na VŠUP. Studoval zde ještě za působení Jiřího Šalamouna, poslední tři roky školy absolvoval už pod vedením Juraje Horvátha. Téma autorské knihy bylo Martinovi blízké vždycky, jeho kresby i grafiky na sebe často navazovaly, řetězily se v logické celky a téměř pokaždé je tak i prezentoval. Se spolužáky se několik let podílel na společných projektech spolku Kopr (s důrazem na autorskou knihu) a uskupení BOX (s převahou komiksové tvorby). V roce 2008 Martin diplomoval svou autorskou knihou Je večer, vypusťte čerta! Kniha představila Martinův osobitý styl par excelence, vyhrála Nejkrásnější českou knihu roku 2008 v kategorii studentských prací a rok na to vyšla v nakladatelství FRA. Dnes je kniha rozebraná a koncem února vychází její volné pokračování s názvem Čistka. Vlastní tvorbu dokázal prosadit i pracovně - podílí se na vizuální podobě titulů nakladatelství FRA a časopisu A2, spolupracuje s Divadlem Archa a svým rukopisem zasahuje do řady dalších tiskovin (Rájón).

Martinovi práce jsou charakteristické jeho osobním výrazem, nenapodobuje, neopičí se, je svůj. Škrtá, drápe, čmárá, výjevy trefně prokládá vlastními poznámkami, výkřiky. Daří se mu tak modelovat vtipné, rázné a často nevybíravě upřímné komentáře. Martinovy kresby násobí svůj význam právě v určitém množství, řazené za sebou, mezi sebe, opakujíc se pravidelně či náhodně, tak, jak je můžeme vidět v jeho autorských knihách.

Na Poličce Martin představí svou původní autorskou knihu Je večer, vypusťte čerta! spolu s Čistkou, jeho nejnovějším počinem.