Motion Disabled - Simon Mckeown

20. 6. 2013, 20:30

Prezentace práce významného britského umělce Simona Mckeowna, držitele ocenění Umělec roku 2011 udělovaného britskou uměleckou organizací DaDaFest pořádající "The Festival of Disability and Deaf Arts" a zastoupeného na výstavě Postiženi normalitou, proběhne v DOXu ve čtvrtek večer na závěr veřejného happeningu za bezbariérovou dopravu v Praze - Nepřizpůsobivé zastávky - Praha 7.


Součástí prezentace je desetimetrová nafukovací socha Poslední Thalidomid.
Dílo využívá technologii mapování těla a je vytvořeno na základě počítačových 3D modelů těla postiženého herce a amatérského atleta Mata Frasera, který byl ještě před narozením postižen v důsledku použití thalidomidu. Tento lék se v 50. a 60. letech používal jako uklidňující látka pro těhotné ženy do té doby, než bylo upozorněno na souvislost mezi zvýšením počtu novorozenců s vrozenou vývojovou vadou a užíváním tohoto léčiva.

Snímáním pohybů autor zachytil pozice Matova těla a prezentuje je prostřednictvím jednoduchého a neutrálního avataru.

Socha je dalším pokračováním Mckeownova zkoumání jinakosti a je jednou z největších soch svého druhu, které ve Velké Británii vznikly. V mezonetu galerie jsou k vidění další díla pracující s technologií mapování pohybu a malý 3D model nafukovací sochy.

Socha je součástí projektu Motion Disabled: Unlimited a byla vytvořena pro Unlimited Programme, který je částí Festivalu London 2012.

Simon Mckeown se ve své umělecké tvorbě zabývá fenoménem tělesnosti. Konkrétně se ve své práci soustředí na sledování podob a limitů pohybů handicapovaného těla. Pomocí 3D mapovací techniky umělec nabízí novou perspektivu vidění tělesné odlišnosti, která umožňuje sledovat handicapované tělo bez předsudků vůči typu postižení, věku jedince, jeho genderu či rasy.

www.motiondisabledunlimited.com

www.simon-mckeown.com

Vstup: zdarma