Nespoutané prostory

5. 12. 2019 – 31. 3. 2020

Otevřeni jsme všemu, v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
11.00 – 19.00
středa:
11.00 – 19.00
čtvrtek:
11.00 – 19.00
pátek:
11.00 – 19.00
sobota:
11.00 – 19.00
neděle:
11.00 – 19.00

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Výstava Nespoutané prostory představí autory z Ateliéru radostné tvorby v Praze (A.R.T.) společně s tvůrci reprezentovanými galerií TAK z polské Poznaně. Přestože jejich chápání světa a komunikace s okolím jsou jiné, nestandardní, jejich výtvarnou práci lze směle posuzovat podle přísných uměleckých kritérií. Psychosociální výbava těchto umělců, kterou naše společnost poněkud redukcionisticky označuje jako „mentální hendikep“ či jako duševní „nemoc“, jim z jiného úhlu pohledu nabízí naprostou tvůrčí svobodu. Díky ní mohou bořit ustálené vnímání prostoru i dějů, které se v něm odehrávají. Na omezené ploše papíru či plátna se tak prolínají různé časové roviny, prostor se štěpí a expanduje a realita interpretovaná prizmatem vnitřního modelu každého z autorů se mísí s jejich bohatou imaginací.

Díla tvůrců s „psychickou nemocí“ již před sto lety posloužila jako jeden z hlavních zdrojů inspirace moderního umění a dodnes překvapuje svou autenticitou, specifickou perspektivou, originální barevností i kompozicí – svojí nespoutaností.

Výstava se bude konat paralelně ve třech prostorách v Praze 7: v kavárně Centra DOX, Poupětova 1, v ART Café Místo na Letenském náměstí a v Ateliéru radostné tvorby – Nad Královskou oborou 55.

Za Ateliér radostné tvorby se výstavy zúčastní: Dagmar Filípková, Šárka Hojaková, Iveta Horváthová, Dominik Jirsa, Jarmila Jandová, Marie Kohoutková, Marie Kůsová, Vladimíra Müllerová, Karel Pajma, Lukáš Paleček, George Radojčič a Ladislav Svoboda.

Polskou galerii TAK budou reprezentovat: Adam Dembinski, Jeroen Hollander, Justyna Matysiak a Ewa Sikorska.

Kurátorka: Terezie Zemánková