Noční vlak do Lisabonu

1. 9. 2021, 21:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? 140 Kč | Vstupenku je možné zakoupit online, v den projekce až do 18 hodin nebo od 20 hodin v pokladně Centra DOX (Poupětova 1).

Kde? Na terase Evergreen (vchod DOX+)

Co když bude pršet? Promítáme za každého počasí. Za deště v sále DOX+.

Do kina s testem? Postupujeme v souladu s platnými vládními nařízeními proti covidu-19. Svou bezinfekčnost můžete prokázat certifikátem o ukončeném očkování, negativním RT-PCR testem starým nejvýše 7 dní, negativním POC antigenním testem starým nejvýše 72 hodin, proděláním laboratorně potvrzeného onemocnění covid-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce, vlastním samotestem na místě s negativním výsledkem.

Sluchátka pečlivě dezinfikujeme. Deky si prosím přineste vlastní.

Změna programu vyhrazena.

Celý program letního kina Evergreen najdete zde.

Terasa Evergreen
Poupětova 3, Praha 7 – vchod DOX+ 
Ukázat na mapě

Raimund Gregorius, stárnoucí učitel latiny a  klasických jazyků na gymnáziu v Bernu, zachrání jednoho deštivého dne mladou ženu před skokem z mostu. Žena, která mluví jen portugalsky, mu naprosto učaruje. Po jejím zmizení najde v kapse jejího kabátu knihu od lékaře a filozofa Amadeu de Prado, který žil a bojoval v dobách fašistického Portugalska, a v knize založený lístek na vlak do Lisabonu. A tak opouští svůj starý život v Bernu a vydává se vstříc dobrodružství, o kterém již dlouho snil.

V Lisabonu putuje po stopách autora a naráží na propletenec politických i citových intrik a nešťastný milostný příběh z doby Salazarovy diktatury.

Jeho cesta překonává čas i prostor, dotýká se otázek historie, filosofie, medicíny a stává se osvobozujícím hledáním smyslu života a sebe samého.

Film Noční vlak do Lisabonu je natočen podle stejnojmenného bestselleru Pascala Merciera alias Petera Bieri. V roli gymnaziálního profesora exceluje oskarový herec Jeremy Irons.

Literární předloha:
Originál: Pascal Mercier, Nachtzug nach Lissabon, 2004
Česky: Pascal Mercier, Noční vlak do Lisabonu 2015, překlad Eva Pátková, vydalo nakl. Plus

Pascal Mercier (nar. 1944) je švýcarský filozof a spisovatel. Jeho stěžejní filozofické dílo Das Handwerk der Freiheit (Řemeslo svobody, 2001), se zabývá otázkou vůle a svobody a stalo se po svém vydání senzací. Stejně jako jeho druhý román Noční vlak do Lisabonu, za který obdržel ocenění Prix Michel Tournier, jedno z nejvýznamnějších literárních ocenění ve Francii.

Filmové zpracování:
Německo, Švýcarsko, Portugalsko 2013, 111 minut
Režie: Bille August
Thriller, romantický
Film uvádíme v anglickém  znění s českými titulky

Film je uveden v rámci projektu Das Sommerkino – ve spolupráci s Goethe-Institutem, Rakouským kulturním fórem v Praze a Švýcarským velvyslanectvím.

Pokračujte v objevování

Art VR

Vydejte se do ztřeštěných, bizarních, snových i tvrdě reálných světů prostřednictvím VR sekce Febiofestu. Vypravíte se k „lidským“ pavoukům, na hypnotickou vesmírnou loď nebo do nitra slavného Kubrickova filmu Vesmírná odysea?
Docu VR

Nasaďte si VR helmu a přesuňte se za mladými umělci do Jihoafrické republiky, na tradiční kubánský rituál nebo za americkým snílkovským seniorem. Tři dokumenty v rámci Febiofestu.
Anima VR

Nasaďte si speciální helmu a vydejte se do americké školy, na filipínský ostrov i do vesmíru. Vůbec první výběr filmů v sekci Virtuální realita na Febiofestu pro mladé publikum. Tři animované snímky bez dialogů, aby jim porozuměli i nejmenší.
Muž, který prodal svou kůži

Syrský uprchlík hledající v libanonském exilu klid před válkou dostane záhadnou nabídku, která mu umožní získat vytoužený volný pohyb a najít svou ztracenou lásku. Film Muž, který prodal svou kůži uvedeme v rámci Febiofestu v letním kině Evergreen.


Navždy spolu!

Fragmenty absurdního vztahu mezi matkou a dcerou se objevují v kaleidoskopu situací z jiných životů, žitých bez rozpoznání svého smyslu a směřování, mezi zábavou a bezmocí, narcismem a strachem ze smrti.Pan Pros

Experimentální činohra Pan Pros s podtitulem Slova, která mi nepatří dnes už kultovního režiséra Jana Nebeského. Fantastický dramatik Samuel Beckett a oceňovaní herci David Prachař a Lucie Trmíková.Sumika

Hypnotizující až kontemplativní zážitek. Tak lze stručně popsat taneční inscenaci Sumika oceňované japonské choreografky Ruri Mito. Nenechte si ujít japonskou preciznost převedenou v lidský pohyb.Je tohle konec?
Ne, to je začátek.