O penězích a lidech
12. 5. 2016, 13:00
Konference o ekonomických alternativách, jejíž součástí je komentovaná prohlídka
výstavy Duše peněz od 11.00 hod.
Kolik peněz opravdu potřebujeme? A k čemu vlastně?
S dalšími (nejen) ekonomickými krizemi, jejich dopady na společnost a technologickými výdobytky se důvěra v peníze a jejich roli zásadně mění. Jsou peníze i nadále směnným prostředkem, nebo se stávají cílem samy o sobě?
Na tyto změny týkající se současného ekonomického modelu reagují některé současné světové experimenty a iniciativy, které nabízí – pokud ne reálnou alternativu neudržitelné ekonomiky založené na trvalém růstu – alespoň velmi potřebnou změnu perspektivy. Mezi ně patří např. koncept sdílené ekonomiky, kde hlavní roli hraje spíš důvěra mezi lidmi než monetární zisk nebo myšlenka všeobecného základního příjmu, který odděluje finanční příjem od práce. Jsou tyto tendence relevantní nebo představují pouze dočasný trend?
Na tyto i další otázky odpoví během konference několik českých i zahraničních ekonomů, kteří se výše zmíněnými tématy zabývají. Konference se zúčastní i umělci zastoupení na probíhající výstavě Duše peněz, kteří představí projekty zaměřené na roli peněz a finančních toků ve společnosti.
Vstupné: 120Kč plné, 80Kč snížené
Zdarma pro členy Klubu přátel DOX.
Konference bude probíhat v českém a anglickém jazyce se simultánním tlumočením do češtiny, popř. angličtiny.
Koná se v rámci doprovodného programu výstavy DUŠE PENĚZ.
HARMONOGRAM
BLOK 1
11:00 – 12:00 komentovaná prohlídka výstavy DUŠE PENĚZ
BLOK 2
13:00 – 13:15 registrace
13:15 – 13:30 zahájení konference
13:30 – 14:10 Lukáš Kovanda
14:10 – 14:50 Robert Skidelsky
14:50 – 15:20 coffee break
BLOK 3
15:20 – 16:00 Guy Standing
16:00 – 16:25 Libia Castro & Ólaffur Ólafsson
16:25 – 16:45 moderovaná panelová diskuze
16:45 – 17:15 diskuze
17:15 – 18:00 neformální diskuze na terase se sklenkou vínaGuy Standing
Guy Standing je profesorem rozvojových studií na School of Oriental and African Studies na University of London, spoluzakladatel mezinárodní sítě prosazující všeobecný základní příjem (tzv. BIEN) a autorem knihy The Precariat: The New Dangerous Class.
Robert Skidelsky
Lord Skidelsky je profesorem politické ekonomie na universitě ve Warwicku, politikem, spisovatelem, oceněným životopiscem J.M. Keynese, fejetonistou, expertem na Rusko a finanční krizi. Spolu se svým synem Edwardem Skidelsky napsal knihu How Much is Enough?: Money and the Good Life.
Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda je ekonom a přednáší na Vysoké školy ekonomické, je ekonomický konzultant a autor populární i odborné ekonomické literatury. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými ekonomy, včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny.
Libia Castro & Ólafur Ólafsson
Libia Castro (ES) a Ólafur Ólafsson (IS) jsou umělci žijící v Rotterdamu a Berlíně. Jejich umělecká praxe se soustředí na fenomén posunu směrem k post-fordovské fázi politického, sociálního a kulturního rozvoje. Jejich dílo Žena iluze je zastoupeno na výstavě DUŠE PENĚZ v Centru DOX.
Tomáš Sedláček
Tomáš Sedláček je ekonom a vysokoškolský pedagog, působí jako hlavní makroekonomický stratég ČSOB, je členem skupiny Narrative of Europe a členem rady Světového ekonomického fóra se zaměřením na nové ekonomické myšlení a globální program. Sedláček je autorem knihy Ekonomie dobra a zla.