Omezená viditelnost obyčejných věcí

28. 6. – 30. 9. 2019

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
11.00 – 19.00
středa:
11.00 – 19.00
čtvrtek:
11.00 – 19.00
pátek:
11.00 – 19.00
sobota:
11.00 – 19.00
neděle:
11.00 – 19.00

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Název výstavy představující tvorbu umělecké dvojice Sadofsky & Trantina nemá v kontextu světa umění zdánlivě žádný smysl. Viditelnost je vždy omezená a obyčejné věci neexistují. Nenechme se zmást. Tento název je provokací, výsměchem, kamufláží. Tvorba Sadofského a Trantiny si nebere servítky a zjevná anarchistická radikalita umocněná „třeskutou“ kreativitou není v jejich podání pouhou formální gymnastikou nesporné technické bravury. 

Vychází z pozice jasně definované v jejich prohlášeních a textech: Role umění a umělecké tvorby daleko přesahuje „svět umění“, který sám o sobě reálně neexistuje. Dnešní estetické kategorie neurčují umělci. Určuje je trh, marketing, zábavní průmysl a reklama. Navzdory tomu, čemu řada teoretiků stále věří, tu současné umění není proto, aby vznikaly nové umělecké styly a aby umění naplňovalo svou vlastní historii. Umění by nemělo být vnímáno jako cíl, ale jako prostředek. Je metodou k dosažení určitého typu poznání, jehož základem je přímá zkušenost.

Odborné a umělecké zázemí obou umělců jim umožňuje vnímat svět umění jako určitý druh „superhry“ a rozvracet jeho pravidla zevnitř.

Mnohovrstevnatost, divokost, barevnost, sebevědomí a radikální gesta. Zdá se, že vše je dovoleno. Ale jen na první pohled. To, co se může jevit jako pouhá parodie a cynismus, je v podání dvojice Sadofsky & Trantina autentickou výpovědí a reflexí nejen současného světa umění, ale především světa mimo něj.

Kurátor: Leoš Válka