ON AIR: Bachtyar Ali & Kareem Abdulrahman

11. 10. 2017, 19:00

Aktuální výstava PŘED OČIMA: Příběhy Iráku představuje život v této zemi, který plyne válce navzdory. Území současného Iráku bylo kdysi součástí starověké Mezopotámie, odkud pochází jeden z nejstarších eposů lidstva  – Epos o Gilgamešovi. Jaká je literatura dnešního Iráku? Hosty další vzduchoplavby budou Bakhtiyar Ali, jeden z nejznámějších a nejoceňovanějších současných kurdských autorů, a Kareem Abdulrahman překladatel z kurdštiny do angličtiny.
Spisovatel, literární kritik esejista a básník Bakhtiyar Ali (1966) patří k nejznámějším současným žijícím kurdských autorům. Pochází z města Sulajmáníja v iráckém Kurdistánu a žije a pracuje v Kolíně nad Rýnem v Německu. Jeho kniha Ghezelnus u Baxekani Xeyal (2008) ["Ghazalnus a zahrady představivosti"], která v angličtině vyšla vloni pod názvem I Stared at the Night of the City (2016), je považována za první kurdský román přeložený do angličtiny.

Kareem Abdulrahman je překladatel a novinář. Vystudoval žurnalistiku na University of Westminster a pracoval více než osm let v BBC. V roce 2013, získal prestižní stipendium v programu British Centre for Literary Translation. Je autorem anglického překladu knihy Bakhtiyra Aliho I Stared at the Night of the City (2016). Žije a pracuje v Londýně.

Moderuje: Petr Brod
Vstup 60/40 Kč.

Zdarma pro členy Klubu přátel DOX

Kapacita omezena. Rezervace na rezervace@dox.cz

Program bude probíhat v angličtině a bude tlumočen do češtiny.