ON AIR: Dimitri Verhulst - Opozdilec

15. 3. 2017, 19:00

Během první jarní vzduchoplavby představil Dimitri Verhulst svůj román OPOZDILEC v diskuzi s Janem M. Hellerem. Ukázky z knihy četla překladatelka Veronika ter Harmsel Havlíková.
Čeho se dnešní člověk nejvíce bojí? Jistě i toho, že na konci života skončí sám, opuštěný někde v domově důchodců s tělem i mozkem vypovídajícími službu, vydaný na milost a nemilost přepracovanému a špatně placenému personálu...
Právě takového konce se obával i knihovník, latiník, znalec Erasma Rotterdamského, milovník ptáků a minimalistické klasické hudby Désiré Cordier. Ovšem jeho občanský život sedmdesátníka na maloměstě, tyranizovaného manželkou a nepochopeného dětmi, je tak skličující, že se jako bájný rytíř rozhodne vyjet svému strachu vstříc: s precizností sobě vlastní nastuduje projevy rozvíjející se Alzheimerovy choroby a dokáže je předstírat tak dokonale, že skončí v zařízení pro dementní pacienty, pryč od všeho, co mu tak pilo krev. Ale za jakou cenu?
Vlámský spisovatel a básník Dimitri Verhulst na poměrně malém prostoru jedné ze svých nejnovějších knih Opozdilec tuto zápletku rozehrál přímo mistrně. Vzdal tím mimo jiné hold i českému pábiteli Bohumilu Hrabalovi – a to nejen spisovatelovu životu a dílu, ale především odvaze, s jakou Hrabal nakonec z tohoto života odešel.
A čtenář? Bude se díky Verhulstově hře s jazykem i černému humoru královsky bavit. Anebo ho bude možná lehce mrazit v zádech, když mu dojde, že i on sám bude jednou sedět na fingované zastávce autobusu 77 do stanice Nicota…
Knihu v českém překladu vydává v březnu 2017 nakladatelství Odeon.
Dimitri Verhulst (1972) je vlámský spisovatel a básník. Je považován ze jednoho z nejlepších autorů své generace. Česky se zatím představil dílem Úprdelný dny na úprdelný planetě (2011). Podle románu Smolaři, kterého se v Nizozemí prodalo 200 tisíc výtisků, byl natočen stejnojmenný film. Kvůli tématům svých románu a výrokům v novinách byl už dvakrát souzen.

Vstup: 60 / 40 Kč

Zdarma pro členy Klubu přátel DOX

Doporučená rezervace na: rezervace@dox.cz

Program bude simultánně tlumočen z angličtiny do češtiny. 

Partneři programu