ON AIR: O severském podivnu: Siri Pettersen a Laura Lindstedt

23. 11. 2017, 19:00

Diskuze se dvěma předními severskými spisovatelkami – Siri Pettersen, norskou autorkou úspěšné fantasy trilogie Havraní kruhy, a Laurou Lindstedt, nositelkou finské prestižní ceny Finlandia, kterou obdržela za román Oneiron. (Nejen) o postavení žen, násilí, rasových otázkách a severském podivnu...

Siri Pettersen (1971) je norská spisovatelka, autorka komiksů a ilustrátorka. Za první díl trilogie Havraní kruhyÓdinovo dítě(2013; česky Host 2016) obdržela Fabelprisen, ocenění udělované nejlepší norské knize v žánru sci-fi a fantasy, a řadu nominací na další literární ceny. Po druhém dílu Plíseň (2014; česky Host 2017) vyjde v říjnu 2017 poslední část série Síla (2015). Na norském trhu se nedávno objevila Bobla, magicko-realistická knížka pro děti, a v současné době autorka pracuje na knize volně související s Havraními kruhy.

Laura Lindstedt (1976) je finská spisovatelka a literární vědkyně. Její debut s názvem Nůžky (2007) byl nominován nejen na ocenění největšího finského deníku Helsingin Sanomat, ale i na prestižní literární cenu Finlandia. Její druhý román Oneiron  (česky Argo 2017) tuto cenu v roce 2015 získal. Vypráví o sedmi ženách, každá je z jiné země. Nacházejí se v posmrtném meziprostoru, odkud se nedá dostat jinak než prostřednictvím slov, skrze vyprávění. Čas, jak ho známe, přestává existovat. Tělesné potřeby pomalu vyhasínají. Co se stalo? Co je osudem těchto žen, které si navzájem svěřují své neobvyklé životní příběhy?


Akce se koná v rámci festivalu Dny Severu 2017

Moderuje: Michal Švec


Norsky a finsky s tlumočením do češtiny.

Vstupné: 60 / 40 Kč


Zdarma pro členy Klubu přátel DOX


Kapacita omezena, místa si rezervujte na bit.ly/o-severskem-podivnu

Ve spolupráci: