Paradox: Kreativní umělá inteligence

19. 4. 2023, 18:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Akci můžete sledovat online nebo se zapojit do diskuze přímo na místě v DOXu, prosíme o rezervace místa

Auditorium
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Umělá inteligence je kreativní! Je to paradox? Je vůbec dostatečně inteligentní? Jsme součástí revoluce, která proměňuje to, jak uvažujeme o práci, tvorbě, volném času, zdraví, vztazích,… Tato nová realita postavená na datasetech, která do ní propisují naše předsudky a nedokonalosti, je považována za nový horizont událostí. Povede se nám na prahu tohoto horizontu stvořit umělou inteligenci, která dokáže překonat tu naši, lidskou? Jak s ní budeme pracovat, ať už na úrovni jednotlivců nebo kolektivů? Do studia v Centru DOX jsme si pozvali tři osobnosti, které formují pohled na umělou inteligenci a její využití ve vzdělávání a kreativní praxi. Zaměříme se na témata spolupráce s algoritmy AI, na klíčovou roli kurátorování obsahu a informací a také začlenění nástrojů umělé inteligence do fáze výzkumu a prototypování.

Hosté:

Julie Dítětová (UMPRUM)
Grafická designérka, věnuje se digitálnímu designu a zajímá se o nové technologie a jejich aplikaci do praxe. Za svoji diplomovou práci získala cenu rektora UMPRUM a cenu Neon (Signal Festival).

Lenka Hámošová (Uroboros Festival, FAMU)
Umělkyně a designérka, věnuje se výzkumu kreativní AI; zaměřuje se na participativní přístupy a metody uměleckého výzkumu, je spoluzakladatelkou festivalu Uroboros.

Eva Nečasová (Designity, AI dětem)
Je zakladatelka neziskové iniciativy AI dětem (umělá inteligence dětem) a stojí za metodikami Hello Ruby pro školy. Vedle vzdělávání se věnuje designu pod značkou designity.cz.

Moderuje: Tereza Lišková 
Kulturní publicistka a kulturní manažerka. Byla šéfredaktorkou magazínu Material Times. Je součástí skupiny Kineticon specializující se na audio projekty, moderuje pořad ArtCafé (ČRo) a řídí projekt zaměřený na knihovnictví (Nadace OSF).

Partnerem vzdělávání Centra DOX je nadační fond Abakus.