Pavla Krkošková Byrtusová - Listování

4. 4. – 1. 5. 2016

V knize Listování Pavly Krkoškové Byrtusové můžeme číst spolu s ní. Pavla v knize otevírá román Cesta na Sibiř Martina Ryšavého. Jeho dobrodružství přicházejí v knize a prostřednictvím dokumentárních filmů do domácnosti mladé autorky - matky - hospodyně, která skrze ně dovede vidět svět jinak, a možná v nich na chvíli uniká každodennosti.
 

Pavla ale uniká, aniž by opouštěla Jablunkov. Její cesta začíná na zahradě v Návsí - tam, kde má kořeny ona i její sazenice zeleniny. Obrazy ale nerespektují ploty ani horizonty obce. Autorka v nich vytváří vlastní obrazovou báseň, příběh sibiřských kočovníků a cestovatelů v příběhu jablunkovské hospodyně a matky. Její okamžiky s knihou jsou cestou za skutečnost, slavností, komorním obřadem svobody. Kniha Listování je zachycuje jakoby mimoděk, instinktivně. 

Pavla Krkošková Byrtusová se narodila se v roce 1981 v Jablunkově - Návsí. Vystudovala Ateliér intermediálních forem na Institutu pro umělecká studia OU v Ostravě a Ateliér fotografie na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Po škole se do Návsí vrátila. Spolu s manželem zde založili Uutěrky (malou grafickou dílnu zaměřenou na sítotisk, kterou si zařídili svépomocí a tím jakoby předznamenali svůj další vývoj).

V rámci Poličky proběhne setkání s Pavlou Krkoškovou Byrtusovou a Martinem Ryšavým. Při setkání promítneme dokumentární film Martina Ryšavého Afoňka už nechce pást soby. Koná se v pátek 22. 4. od 17 hodin v Malé věži DOXu. 

Anna Pleštilová