Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? 140 Kč | Vstupenku je možné zakoupit online, v den projekce až do 18 hodin nebo od 20 hodin v pokladně Centra DOX (Poupětova 1).

Kde? Na terase Evergreen (vchod DOX+)

Co když bude pršet? Promítáme za každého počasí. Za deště v sále DOX+.

Změna programu vyhrazena. Postupujeme v souladu s platnými vládními nařízeními proti covidu-19. Sluchátka pečlivě dezinfikujeme. Deky si prosím přineste vlastní.

Celý program letního kina Evergreen najdete zde.

Terasa Evergreen
Poupětova 3, Praha 7 – vchod DOX+ 
Ukázat na mapě

Pro pětiletého Jacka je pokoj celým světem. Je to místo, kde se narodil, vyrůstá a kde žije v bezpečí se svou mámou Joy. Spolu si čtou, učí se, hrají si. Poznání o světě Jack nabývá prostřednictvím několika dětských knih a dětských televizních seriálů. Vše, co je mimo pokoj, je fiktivní, jen pokoj je skutečný. V noci ho máma vždy ukládá do bezpečí šatníku, v němž má usnout dříve, než přijde Starý Nick, jejich věznitel.

Pokoj je pro Jacka domovem, ale pro jeho mámu vězením, ve kterém je Starý Nick drží již více než sedm let. Díky odhodlání, vynalézavosti a vroucí mateřské lásce se Joy podařilo vytvořit pro Jacka život, ve kterém si neuvědomuje limity jejich vězení. Joy však ví, že takhle to nemůže být napořád. Vymyslí proto odvážný plán útěku, ve kterém se spoléhá na statečnost svého syna a notnou dávku štěstí. Když plán navzdory všemu skutečně funguje a oba jsou konečně svobodní, Joy si s hrůzou uvědomí, jak nepřipravená je žít mimo čtyřmi stěnami malého pokoje a být svému synovi oporou i ve skutečném světě. Jejich izolovaný svět se najednou rozšíří, a jak malý Jack, pro kterého je vše nové a neuvěřitelné, tak i Joy se musejí naučit, jak žít v tom reálném.

Strhující román Pokoj irsko-kanadské autorky Emmy Donoghue (1969) o síle dětské nevinnosti a odvahy, se v roce 2010 dostal do užšího výběru prestižní literární Man Bookerovy ceny. Zfilmován byl o pět let později. Příběh citlivě prozkoumává dětskou duši vystavenou extrémním podmínkám a klade otázky, které inspirují i děsí...

„Donoghue vytvořila jeden z nejčistších triumfů současné beletrie: živelného dětského vypravěče, který je spolu se svou matkou držen v zajetí v pokoji o devíti metrech čtverečních a jehož prostřednictvím se setkáváme s nejasným, často komplikovaným prostorem mezi blízkostí a samostatností. Ve vyprávění, které je zároveň jemné i energické – bohaté na psychologické, sociologické a politické významy – Donoghue odhaluje, jak radost a hrůza často přebývají vedle sebe.“
– komentář k zařazení románu Pokoj mezi pět nejlepších beletristických titulů roku 2010 podle New York Times

„Pro některé diváky je film Pokoj příliš pochmurný a srdcervoucí, přesto je to mimořádný film, který je tak silný a nezapomenutelný, že ho musíte vidět.“
– Observer

Literární předloha:
Originál: Emma Donoghue, Room (2010)
Česky: Emma Donoghue, Pokoj (2011), Knižní klub, překlad Veronika Volhejnová

Filmové zpracování:
Irsko/Kanada, 2015, 118 min
Režie: Lenny Abrahamson
Film uvádíme v anglickém znění s českými titulky

Pokračujte v objevování

Feast of Food

Malíř Pieter Bruegel starší zobrazoval sedláky, vesnice a krajiny často surovým způsobem. Jak dnes, o 450 let později, vypadá průmyslové zemědělství a výroba potravin? Zkoumá Rimini Protokoll, současný evropský divadelní fenomén, v rámci Pražského festivalu německého jazyka.


Temple du présent. Sólo pro chobotnici

Jak můžeme porozumět zvířeti, kterému přisuzujeme inteligenci, jež se od té naší zásadně liší? Osm chapadel, tři srdce a Rimini Protokoll, současný evropský divadelní fenomén, označovaný za průkopníka „nové vlny“ dokumentárního divadla. Videoprojekce v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka.


Konference nepřítomných

Přišla krize! Jak ji ovšem vyřešit na konferenci, na kterou nikdo nepřijede? Příspěvky a rozporuplné teze o důsledcích globalizace v divadelního prostoru v podání oceňovaného berlínského souboru Rimini Protokoll. Inscenace v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka.


Sumika

Hypnotizující až kontemplativní zážitek. Tak lze stručně popsat taneční inscenaci Sumika oceňované japonské choreografky Ruri Mito. Nenechte si ujít japonskou preciznost převedenou v lidský pohyb.Je tohle konec?
Ne, to je začátek.