POSTIŽENI NORMALITOU
23. 5. – 16. 9. 2013
Co je „postižení“? A co je „normální“? Největší výstava letošního jara nazvaná Postiženi normalitou, která vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem a školami u příležitosti 100. výročí jejich založení, se snaží rozkrývat a problematizovat pojmy normality a postižení tak, jak představy o nich ovlivňují život každého z nás – limitují nás nebo naopak zvýhodňují.
Pojem „postižení“ předpokládá určitou už ustálenou, kodifikovanou a institucionalizovanou představu o tom, co je „normální“. Tato představa nás vede k rozlišování na základě jinakosti, jehož výsledkem je vytváření menšin a jejich případná diskriminace či společenské vyloučení. Je tedy patrné, že pojmy postižení a normality ovlivňují naplňování hlavních principů moderní demokratické společnosti – rovnosti, svobody a bratrství. Podobně jako tyto principy ani pojmy postižení a normality neexistují mimo dějiny, protože jsou výsledkem historických a kulturně sdílených procesů.
Výstava představuje umělecká díla domácích i zahraničních autorů vytvořená prostřednictvím různých médií a technik, včetně interaktivních projektů a nových technologií, které reprezentují nejen významnou pomoc pro různé druhy postižení, ale také narušují zavedené představy o normalitě těla a intelektu. Návštěvníci se seznámí s příklady tvorby umělců s hendikepem i umělců, kteří pracují v komunitách lidí s postižením a v kontextu tzv. crip culture, nebo s díly, při jejichž vzniku si sami autoři kladou různá omezení, a tak cíleně problematizují pohled na „normální“, „funkční“ tělo.
Výstavu doprovází řada seminářů, debat a interaktivních dílen, jejichž prostřednictvím se projekt snaží angažovat širokou veřejnost v debatě na téma „postižení“.
Na výstavě jsou zastoupeni tito umělci:
Pauline Boudry (CHE) & Renate Lorenz (GER), Jon Crispin (USA), Jennifer Crupi (USA), Danica Dakić (BiH), Helen Dowling (UK), Bob Flanagan (USA), Martin Heřman Frys (CZ), Douglas Gordon (UK), Ju Gosling (UK), Sara Hendren (USA), Bart Hess (NLD), Wendy Jacob (USA), Floris Kaayk (NLD), Robert Kuśmirowski (POL), Noemi Lakmaier (AUT), Kamil Lhoták (CZ), Štěpán Lipovský (CZ), Simon Mckeown (UK), Tomáš Nosil (CZ), Joanna Pawlik (POL), Carrie Sandahl (USA), Stelarc (AUS), Jana Sterbak (CAN), Bethany Stevens (USA), Lucie Špačková (CZ), Javier Téllez (VEN), WPA Collective - Susan Nussbaum, Salome Chasnoff, Carrie Sandahl, Alyson Patsavas (USA), Chun Shan (Sandie) Yi (TWN) a Artur Żmijewski (POL).
Koncept výstavy: Jaroslav Anděl (DOX), Kateřina Kolářová (FHS UK)
Kurátorská spolupráce: Leoš Válka (DOX), Michaela Šilpochová (DOX), Jan Pičman (JÚŠ),
Andrea Hutková (JÚŠ), Filip Herza (FHS UK)
Doprovodný program k výstavě:
22. 5. | 19h
Performance umělkyně Noemi Lakmaier
Vystoupení umělkyně je součástí vernisáže výstavy.
29. 5. | 14. 30
Veřejný happening Nepřizpůsobivé zastávky ve spolupráci se sdružením Asistence o.s.
Upozorněte s námi na bariérovost tramvajových zastávek na Praze 1 ve veřejném pochodu plném tance a hudby!
7. 6. | 9.30 - 13.30
Výchova k odlišnosti - workshop pro pedagogy ZŠ a SŠ
Komentovaná prohlídka výstavy, příklady dobré praxe inkluzivních škol a projektů, projekce dokumentu "Století jedle" a diskuze s režisérem Tomášem Škrdlantem.
8. 6. | 14 - 17h
Vem tátu do DOXu! - kreativní rodinný workshop
Další výtvarné odpoledne (nejen) pro tatínky a jejich ratolesti. A další v sérii výtvarných dílen pro rodiny s dětmi, tentokrát s umělcem Patrikem Háblem.
12. 6. | 18h
Sociální reklama - večer z diskuzního cyklu DOXagora
Prezentace a hodnocení příkladů sociální reklamy, debata a skupinové workshopy pod vedením Davida Brady, Marka Prchala a Lukáše Hejny.
14. 6. | 20h
Nekonečná krajina Peťa Hudca - scénický koncert v Divadle Archa
Jedinečný zážitek setkání s hudbou Peťa Hudce, hudebníka a herce trpícího Downovým syndromem, za doprovodu muzikantů Dana Bárty a Jaryna Janeka.
Koncert je součástí off-site doprovodného programu výstavy v Divadle Archa.
15. 6. | 14 - 17.30h
Pšt! O tom se nemluví... - workshopy pro děti a diskuze s odborníky pro rodiče
Jak seznámit děti s tématy jako je normalita, handikep, tělesné postižení, mentální postižení? Hlavním tématem společného dětského dne jsou způsoby, jak zprostředkovat fenomén normality a postižení a jeho podoby dětem doma a ve škole.
20. 6. | 18h
Veřejný happening Nepřizpůsobivé zastávky ve spolupráci se sdružením Asistence o.s. a festivalem veřejného prostoru reSITE
Upozorněte s námi na bariérovost tramvajových zastávek na Praze 7 ve veřejném pochodu plném tance a hudby!
20. 6. | 20.30h
Motion Disabled: Simon Mckeown - prezentace a diskuze
Prezentace práce britského umělce Simona Mckeowna, který se ve své umělecké tvorbě zabývá fenoménem tělesnosti. Konkrétně se soustředí na sledování podob a limitů pohybů handicapovaného těla.
Pomocí 3D mapovací techniky umělec nabízí novou perspektivu vidění tělesné odlišnosti, která umožňuje sledovat handicapované tělo bez předsudků vůči typu postižení, věku jedince, jeho genderu či rasy. Simon Mckeown převzal v roce 2011 cenu Umělec roku udělovanou britskou uměleckou organizací DaDaFest.
24. 6. | 20h
Giulio D´Anna (IT/NL): Parkin´Son - taneční představení v Divadle Archa
Taneční představení o vztahu dvou generací, jež ovlivňuje zákeřná nemoc, oceněné holandskou taneční cenou Diorathe Dance Prize 2012.
Představení je součástí festivalu Tanec Praha a off-site doprovodného programu v Divadle Archa.
30. 8. | 19h
MAIA: Tenze - Work-in-progress
Work-in-progress program představuje vznik tanečního představení Tenze choreografky MAIY v interpretaci tanečnice Jany Vrány. Představení využívá zařízení Tens, které umožňuje umělý technologicky řízený přenos impulsů na tělo tanečníka a ovlivňuje jeho následný pohyb.
10. 9. | 20h
VerTeDance: Simulante Bande - taneční představení + diskuze
Dva zdraví, dva handicapovaní tanečníci. Něžné doteky, razantní údery a pády. Kde je hranice, kterou někdy nazýváme konvencí? Co se smí? Co je zakázáno, co povoleno? O čem se nemluví? Taneční představí doplní následná diskuze.
Představení je součástí off-site doprovodného programu výstavy v Divadle Archa.
11. 9. | 18
Handicap I(c)T - večer z diskuzního cyklu DOXagora
Debatní večer věnovaný tématu rozvoje a trendů asistivních technologií v České republice.
15. 9. | 15h
Výstava Postiženi normalitou ve znakovém jazyce
Prohlídku v českém znakovém jazyce povede Pavlína Spilková.
Vstupné: 40 Kč
Wolfgang Liebeneier: Žaluji (Ich Klage An, 1941)
11. 6. | 20h
Robert Aldrich: Co se vlastně stalo s Baby Jane? (Whatever Happened to Baby Jane?, 1962)
3. 9. | 17.30