Pražská imaginace
6. 3. – 20. 4. 2014
Výstava v Archivu výtvarného umění představuje soubornou, vizuální i obsahovou, samizdatovou edici Pražská imaginace, jež se po roce 1989 přetvořila ve stejnojmenné nezávislé nakladatelství. Jeho zakladatelem byl matematik a programátor Václav Kadlec (* 1951) a hlavním programem edice se stalo vydávání díla Bohumila Hrabala, s nímž se Kadlec r. 1986 seznámil v Kersku. Hrabalovy dílem ineditní, dílem nedostupné práce, zejm. tzv. "verze první ruky" Pražská imaginace zpřístupňovala nejprve jako samizdat, pak jako Sebrané spisy i po roce 1989. Tento program se postupně rozšiřoval o zpřístupňování díla širšího (nejen) libeňského okruhu Hrabalových souputníků, tvůrců jako Egon Bondy, Karel Marysko a Ivo Vodseďálek, z výtvarníků např. Vladimír Boudník, Milan Albich, Zdeněk Bouše, Oldřich Hamera.
Důležitou složkou produkce Pražské imaginace jsou také texty písničkářů, např. Jiřího Dědečka, Jana Buriana, Jana Vodňanského, Jaromíra Nohavici, vycházely zde i práce Petra Placáka nebo Václava Havla, hry, poezie či významné překlady, např. Orwellova Farma zvířat.
Pražská imaginace se i v podmínkách samizdatu vyznačovala vysokou úrovní výtvarné úpravy svých knih, výstava v Malé věži ji představí v úplnosti, kromě reprodukcí přinese možnost prohlédnout si unikátní množství originálů, doprovodné texty zmapují vývoj nakladatelství.
Reprodukce budou spolu s obsáhlejším textem Jiřího Hůly dostupné v katalogu, který Archiv výtvarného umění k výstavě vydává.
Zahájení proběhne 6. 3. v 17.30h v prostorách Archivu výtvarného umění v Malé věži DOXu.
Do roku 1990 v Pražské imaginaci vyšlo 100 samizdatů, náklady se pohybovaly od 8 do 500 kusů. Po roce 1990 se podoba tisků výrazně změnila, z velké části vznikaly v tiskárně a často ve větším množství. Výjimkou zůstávaly nové texty Bohumila Hrabala kopírované okamžitě po dopsání, většinou v nákladu 90 kusů, dál jako samizdaty. V letech 1985-2005 vydala Pražská imaginace 336 svazků.
Kurátor: Jiří Hůla