Riley: In C & Young: Composition 1960

4. 5. 2023, 19:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? základní 500 Kč | studenti a senioři 400 Kč I ZTP + ZTP/P 250 Kč (sezení volné)

Koncert se koná v rámci festivalu Prague Music Performance.

Multifunkční sál DOX+
Poupětova 3, Praha 7
Ukázat na mapě

Gareth Davis (Merzbow, Christian Marclay), Roland Dahinden (Miles Davis, Anthony Braxton), Robin Rimbaud (Scanner), Agathe Max (Rhys Chatham), Pau Solas Masafrets, Arthur Klaasens, John Eckhardt, Daniel Havel a Martin Švec, navážou kontakt s minimalistickými partiturami In C a Composition 1960 #7 v site-specific uspořádání. Posluchači se budou moci pohybovat i polehávat, přemýšlet i spontánně vnímat. Prague Music Performance tak volně navazuje na svůj loňský úspěšný projekt se Stockhausenovým Aus den Sieben Tagen.  

Jazz, indické rágy, psychedelické drogy, webernovský serialismus, japonské gagaku, cageovský přístup k tichu a náhodě, to vše ovlivnilo tvorbu La Monte Younga i Terryho Rileyho.   

Poprvé se setkali koncem 50. let. Oba pěstovali hudbu plnou repetic a dlouhých statických ploch. Později se jí začalo říkat minimalismus a Young se s přispěním hudebních publicistů prohlásil za jeho otce. V době, kdy v Evropě vznikaly nanejvýš avantgardní komplexní skladby, Terry Riley si vystačil s třiapadesáti fragmenty v C dur a Young s jednou čistou kvintou. Radikální jednoduchost, která provokuje i utěšuje dodnes. 

Gareth Davis – basklarinet  

Davisův široký a obecně neukotvený hudební vkus mu umožňuje podílet se na nahrávkách, projektech a vystoupeních, které zahrnují současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, rock, noise či elektroniku. Spolupracoval se skladateli jako Jonathan Harvey, Toshio Hosokawa či Bernhard Lang, jejichž skladby též premiéroval. Gareth vystupuje s rozličnými soubory a interprety (Arditti Quartet,  Neue Vocalsolisten Stuttgart), improvizátory (Elliott Sharp, Frances-Marie Uitti) nebo elektronickými umělci (Merzbow, Robin Rimbaud). Podílel se také na vzniku multimediálních děl tvůrců jako Christian Marclay či Peter Greenaway.  

Roland Dahinden – alpský roh, trombon  

Švýcarský trombonista a skladatel pocházející ze Zugu studoval na Musikhochschule ve Štýrském Hradci u Ericha Kleinschustera a Georga Friedricha Haase a též na Scuola di Musica di Fiesole ve Florencii u Vinko Globokara. Roland se specializuje především na soudobou hudbu, improvizaci a jazz. Hrál téměř po celém světě a spolupracoval s významnými hudebníky jako například Anthony Braxton, Miles Davis, Pièrre Favre, George Gruntz či Quincy Jones a skladateli jako Peter Ablinger, Maria de Alvear, John Cage, Alvin Lucier a Christian Wolff.    

Scanner | Robin Rimbaud – elektronika  

Scanner je britský umělec Robin Rimbaud. Jeho tvorba prochází experimentální oblastí mezi zvukem a prostorem a propojuje ohromující škálu žánrů. Od roku 1991 se intenzivně věnuje zvukovému umění, vytváří koncerty, instalace a nahrávky a doposud vytvořil hudbu k 75 inscenacím současného tance, včetně děl pro Londýnský královský balet a Merce Cunninghama. Věnuje se spolupráci se špičkovými umělci, spolupracoval mimo jiné s Bryanem Ferrym, Waynem MacGregorem, Michaelem Nymanem, Stevem McQueenem, Laurie Andersonovou a Husseinem Chalayanem. 

Agathe Max – housle  

Agathe pochází z Francie, nyní však žije ve Velké Británii. Hraje na elektrické housle v kombinaci s elektronikou a analogovými stomp boxy. Mezi její hudební spolupracovníky patří Rhys Chatham, Carla Bozulich, Farewell Poetry a Animal Hospital, zároveň se podílela na tanečních projektech, včetně Carolyn Carlson Company a Joha Marsalo, a na hudbě pro film, divadlo či různých instalacích.  

Pau Sola Masafrets – violoncello  

Pau Masafrets hraje hudbu jak improvizovanou, tak i komponovanou, s pocitem svobody a odpovědnosti; za sebe, za hudbu i za ostatní spoluhráče. Říká, že jeho tělo, které se nachází v prostoru, je výrazovým materiálem, s nímž vystupuje, a používá violoncello jako instrument sám o sobě.  Masafrets se věnuje také komponování a improvizaci. Masafrets se angažuje v projektech kombinující volnou improvizace, současný jazz, současnou vážnou hudbu, hudební divadlo a performance jako například: AMOK orchestra, SonCe, Geografie Umane, Ell Sol, a další. 

Arthur Klaasens – hoboj  

Jako hráč, aranžér a programátor hledá Arthur Klaassens vždy neobvyklé úhly pohledu na repertoár tradiční i experimentální hudby. Hoboj studoval na Královské konzervatoři v Haagu, svoji techniku i širší hudební rozhled pěstoval například u Lucase Maciase Navarry či Alexeje Ogrintchouka. Klaasens je prvním nizozemským majitelem lupofonu, nového typu basového hoboje, který vyvinul Guntram Wolf. Jeho debutové CD Ratio vyšlo v roce 2021 u nizozemského vydavatelství 7MNTN Records. U stejného labelu mu vyšla také deska “Couleur Locale”, na které se představuje jako člen unikátního dechového Tria Cortado ve složení flétna, altový hoboj a basklarinet.  

John Eckhardt – baskytara  

Hráč na kontrabas, který má na kontě spolupráci s Helmutem Lachenmannem, Pierrem Boulezem, ansámbly Klangforum Wien či musikfabrik. V posledních letech se zaměřuje také na vlastní tvorbu a snaží se umělecky reagovat na výzvy naší společnosti spojené s klimatickou krizí. John se podílel na více než 30 nahrávkách, mezi nimiž je mistrovské dílo Iannise Xenakise "Theraps" (Mode Rec.) a tři mezinárodně uznávané sólové nahrávky. Ty spojuje zájem o nízkofrekvenční a spektrální ponor, prostorovou hloubku a témata opakování a evolučního procesu.  

Daniel Havel – flétna  

Daniel Havel studoval hru na flétnu na Konzervatoři v Brně a poté ve třídě Radomíra Pivody na Akademii múzických umění v Praze. Od roku 2007 je členem orchestru Národního divadla v Praze a v roce 2012 působil jako sólo flétnista České filharmonie. Je členem Ostravské bandy a Prague Modern, ansámblů zaměřených na soudobou hudbu, a pravidelně spolupracuje s orchestry jako např. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Česká filharmonie, Pražský komorní orchestr a další. S Ostravskou bandou koncertoval např. v Carnegie Hall (NY), Lincolnově centru (NY), Akademii umění v Berlíně či Hudebním centru Vredenburg v Utrechtu a na festivalu Pražské jaro. Sólově se pravidelně podílí na uvádění a premiérování skladeb nejen českých současných skladatelů (Miloslav Kabeláč, Jan Hanuš, Diego Soifer, Dai Fujikura) a spolupracuje s francouzským fagotistou a dirigentem Pascalem Gallois.  

Martin Švec – perkuse  

Martin Švec je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde je nyní též posluchačem doktorského studijního programu se zaměřením na elektronické bicí nástroje, jež tam také vyučuje. Je členem orchestru Národního divadla Brno a bratislavského EnsembleSpectrum. Jako sólista se představil s Moravskou filharmonií Olomouc a Pražskou komorní filharmonií ve skladbách Daniela Šimka, a jako orchestrální hráč účinkoval, mimo jiné, s Filharmonií Brno, Slovenskou filharmoní, Ensemble Opera Diversa, Ostrava New Orchestra a Orchestrem Berg.  

Barbora Jágrová – světelný design 

Po absolvování bakalářského studia na JAMU začala studovat světelný design v ateliéru Pavly Beranové a Vladimíra Buriana, díky čemuž měla možnost podílet se na projektech a učit se od mnoha osobností současného výtvarného umění z ČR i zahraničí. V současné době působí nejvíce v České republice, kde se zaměřuje na koncertní a festivalové svícení. Primárně spolupracuje na světelném designu pro performance, klasický tanec a operu. 

O festivalu Prague Music Performance

Mezinárodní festival a institut Prague Music Performance v roce 2010 založili klavírista Jan Bartoš a Zenon Fishbein z newyorské Manhattan School of Music. PMP vychází z organického spojení festivalu a vzdělávací instituce. Tematicky propojuje koncerty, workshopy, přednášky a residence významných umělců. PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu, do svých projektů integruje i další umělecké oblasti jako jsou výtvarné, filmové a slovesné umění.

Během osmi let existence na PMP vystoupilo mnoho významných umělců např. Alfred Brendel, Anthony Braxton, Brad Mehldau, John Zorn, Murray Perahia, Ivan Moravec, Phantasm, Quatuor Diotima, Garth Knox, Barry Guy and Maya Homburger, Miroslav Srnka, Mahan Esfahani, Saleem Ashkar, Esperanza Spalding, Roland Dahinden, Dave Douglas, Greg Cohen, Joey Baron, Ikue Mori, Mary Halvorson, John Medeski, Marc Ribot, Kenny Wollesen, Julian Lage, Peter Evans, Thurston Moore, Adrian Belew, David Thomas, Einstürzende Neubauten, Jarboe, a mnoho dalších.