Sara Baume: Abeceda ptáků

26. 10. 2023, 18:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? Základní vstupné 150 Kč | snížené vstupné 100 Kč | zdarma pro členy DOX Klubu 
 

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Multimediální představení lyrické eseje uznávané spisovatelky a výtvarnice Sary Baume o důležitosti práce bez jasného užitku a nutkavé tvořivosti. Dítě na nedělní mši a koupání v moři; abeceda ptáků a sbírání kamenů; Goya, Monet a konceptuální umění; nespavost, rodičovská láska a žal, spojené v okouzlující meditaci o našich obsesích a vášních – jinak řečeno rituálech, které naplňují náš každodenní život.

Živé vystoupení Sary Baume je doprovázeno čtyřmi krátkými dokumentárními filmy, které zachycují současné umělce a hudebnici při práci na souši i na moři v Irsku. Po skončení performance bude následovat debata s autorkou a její překladatelkou do češtiny Alicí Hyrmanovou McElveen. Večerem provází Ondřej Pilný.

autor: Sara Baume
hudba: Howlbux – Irene Buckley a Elaine Howley
vystupující umělci: Natalia Beylis, Gary Coyle, Laura Fitzgerald, Sara Baume
režie filmů: Jamie Goldrick
umělecká koncepce: Brendan Mac Evilly

Akce proběhne v angličtině. Promítané filmy uvádíme v původním jazyce s anglickými titulky.

Sara Baume je autorkou tří románů: Jasno lepo podstín zhyna (2015) – vítěz ceny Magnesia Litera (2016), Vyšlapaná čára (2018) a Sedm věží (2022). Její první kniha z kategorie literatury faktu, Ruční práce, vyšla v roce 2020. Sara Baume je držitelkou literární ceny Rooney, Pamětní ceny Geoffreyho Fabera, Lannan Literary Fellowship a dalších prestižních literárních ocenění. V roce 2023 byla jmenována časopisem Granta jedním z „nejlepších mladých britských romanopisců“. Její první sólová výstava s názvem Devotions, Keepsakes and Talismans se konala v londýnské Morley Gallery v roce 2018. Sara Baume žije v irském městě West Cork.

Pražské představení podpořili: Program ESP – Program irských studií irské vlády a Kabinet irských studií Ústavu anglofonních literatur a kultur FF UK