Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
 

Vstupenky: Základní vstupné 150 Kč | snížené vstupné 100 Kč | zdarma pro členy DOX Klubu

Jazyk: Anglicky i česky, akce bude tlumočená

Akce se koná v rámci festivalu FALL.

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

„Kniha nám má buď umožnit uniknout existenci, nebo nás naučit, jak ji snést,“ poznamenal kdysi anglický básník, esejista a literární kritik Samuel Johnson. Spisovatelky Radka Denemarková a Liz Jensen budou spolu s profesorem Mortenem L. Kringelbachem mluvit o síle literatury a vyprávění, které nám umožňují přežít. Jak můžou spisovatelé reagovat na nejrůznější současné problémy i budoucí krize? Román jako prostor pro reflexi a empatii. Literatura jako akt vzdoru, vzpoura, reakce na bídu světa i naděje na změnu.

Moderuje: Petr Vizina

Více informací o hostech

Radka Denemarková je spisovatelka, scénáristka a překladatelka z němčiny. Patří k nejpřekládanějším současným českým autorkám. Získala čtyři ceny Magnesia Litera; za prózu (Peníze od Hitlera, 2007), publicistiku (Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla, 2009) a za nejlepší překlad (Rozhoupaný dech, 2011). Čtvrtou cenu Magnesia Litera získala v roce 2019 za román Hodiny z olova inspirovaný jejími pobyty v Číně. Kniha byla oceněna i Literární cenou Štýrska (2022) a Cenou za literaturu a překlad Brücke Berlin (2022).

Liz Jensen je britská spisovatelka žijící v Dánsku. Je autorkou osmi románů včetně eko-thrillerů The Rapture a The Uninvited. Je zakládající členkou literární iniciativy Writers Rebel, které se jako součást hnutí Extinction Rebellion’s snaží upozorňovat na klimatickou a ekologickou krizi. Její dílo se dostalo do užšího výběru na cenu Guardian Fiction Award, bylo třikrát nominováno na cenu Women’s Fiction, adaptováno pro film, divadlo a rozhlas a přeloženo do dvaceti jazyků.

Morten Kringelbach je profesorem neurověd na University of Oxford ve Velké Británii a Aarhus University v Dánsku. Je ředitelem „Centra pro Eudaimonii a rozvoj“ a členem správní rady Muzea empatie. Jeho výzkum definoval některé evoluční principy, které nám umožňují přežít a prosperovat, a které závisí na intaktních systémech lidského mozku souvisejících s emocemi, potěšením a eudaimonií.

Generální partner festivalu FALL

Partneři festivalu FALL