SIMON MCKEOWN – Big Data & Digitální rodina budoucnosti

18. 1. 2016, 19:00

Chtěli byste si někdy popovídat se členem vaší rodiny, který už nežije?

Britský umělec Simon Mckeown představí, jak bude v budoucnu díky tokům Velkých dat (Big Data) možné stvořit umělý digitální život. 

Dílo Simona Mckeowna nazvané Uchované vzpomínky, které představuje v rámci výstavy Skvělý nový svět , ukazuje, jak v budoucnu budeme schopni rekonstituovat naši realitu bez toho, aniž bychom se kdy museli rozloučit s našimi blízkými. Tento koncept představí úspěšný britský umělec osobně během prezentace a následné diskuze v Centru DOX.

Big Data (Velká data) jsou pojivo, které umožňuje exponenciální vývoj a dosažení neočekávaných a možná i nechtěných výsledků. V budoucnu bude možné znovu stvořit zesnulého člena vaší rodiny z fotografií, a to kombinací gaming technologií, hlasové syntézy a tzv. Big Data datových toků, které čerpají například ze sociálních sítí, vládních databází, zdravotních, spotřebitelských či např. stavebních záznamů. Dosáhneme objevu připomínajícího stvoření Frankensteina, jelikož jsme vytvořili syntetickou digitální existenci v rozpoznatelné formě.
Dnes jste složili zkoušku, získali jste řidičský průkaz, odletěli jste na dovolenou, koupili si nové boty, rozešli se s partnerem - o tom všem bude systém vědět. A to díky tomu, že jste mu to sdělili na sociálních sítích, a také díky neustálému sledování, ke kterému dochází (s vaším svolením  či bez něj) a jehož důsledkem o vás vznikají tisíce záznamů, které jsou každodenně uchovávány a využívány.

Místa budou znovustvořena pomocí technologie z herních enginů, namapována na základě technologie GPS a dalších historických dat, třeba záznamů o počasí. Uveďme modelový příklad: 23. srpna 2020 v Římě sněžilo a váš zesnulý strýc stál poblíž. Proud historických informací z jeho sociálních sítí nám sděluje, že byl na dovolené a slavil své výročí svatby. Místo jeho pobytu bude rozeznáno díky dodatečným údajům zaznamenaným na fotografiích a z mnohých dalších zdrojů.

Otázka zní... Chtěli byste si s ním promluvit?

Simon Mckeown je známý především díky svým projektům, které zahrnují práci s nejmodernějšími digitálními technologiemi a týkají se často digitální budoucnosti nebo tématu fyzického handicapu. Po studiích na Newcastle Polytechnic (VB) se začal intenzivně věnovat digitální animaci a postprodukci, pracoval pro BBC a vytvářel počítačové hry pro společnost Atari. Svoji odbornou erudici v oblasti digitálních médií využívá ve své umělecké praxi a vyučuje animaci, postprodukci a speciální efekty na Teesside University ve Velké Británii. V roce 2011 byl jmenován mezinárodním umělcem roku na mezinárodním festivalu DaDaFest. Jeho tvorba byla představena v řadě galerií v Evropě, Austrálii a Severní i Jižní Americe.

http://www.simon-mckeown.com/Vstup: 60 Kč dospělí / 40 Kč snížené
Rezervace: rezervace@dox.cz
Diskuze bude probíhat v angličtině s tlumočením do češtiny.
Záznam přednášky:
Projekt Skvělý nový svět je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.