Stanislav Libenský Award 2018

21. 9. – 19. 11. 2018

Stanislav Libenský Award (Cena Stanislava Libenského) je prestižní mezinárodní cena, udělovaná každoročně mladým umělcům bakalářského nebo magisterského studia z celého světa, kteří ve své závěrečné práci pracovali se sklem. Na letošním jubilejním 10. ročníku jsou vystavena díla 32 umělců ze 17 zemí světa – mimo jiné z USA, Japonska, Číny nebo Indie. 

Pro studenty je soutěžní přehlídka a cena Stanislav Libenský Award impulsem k setkávání a vzájemné inspiraci i příležitostí porovnávat různé způsoby práce a prezentovat svou tvorbu mezinárodnímu publiku. Veřejnosti nabízí možnost seznámit se na jednom místě s tvorbou nejmladší generace sklářských výtvarníků z celého světa a nahlédnout tak do budoucnosti oboru, který má v Čechách dlouhou tradici. 

Soutěž je poctou významnému českému sklářskému výtvarníkovi Stanislavu Libenskému. Ten společně s Jaroslavou Brychtovou rozvinul techniku tavení skla ve formě, která jim umožnila vytvářet monumentální a nadčasové objekty a otevřela cestu k volné tvorbě uměleckých sklářů po celém světě.


Více informací na www.libenskyaward.com

O cenách rozhodne mezinárodní porota, v níž letos zasednou významní odborníci z oboru skla:

Barbara Banaś (POL) - historička umění, kurátorka Oddělení keramiky a skla Národního muzea ve Vratislavi


Vesa Varrela (FIN) - umělec a designér, ikona postmoderního sklářského umění


Jeff Zimmer (USA) - slavný sklářský výtvarník, nyní žijící a pracující ve skotském Edinburghu


Milan Hlaveš (CZE) - vedoucí Sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM)

 

Odborný garant - Milan Hlaveš

Vystavující umělci

Alicja Granat (POL), Aurelija Vainiūtė (LTU), Bhimanshu Pandel (IND), Chengyu Li (CHN), Dana Tannhauser (ISR), David Černý (CZE), Dawid Stroyny (POL), Edite Zulke (LAT),Emilia Marcjasz (POL), Eric Hess (USA), Gaby Berger (BEL), Jade Usackas (CAN), Ján Mýtny Jr. (SVK), Jana Němcová (CZE), Jeounghee Kim (KOR), Judith Roux (FRA), Maarja Mäemets (EST), Marcela Šilhánová (CZE), Martina Fabiánová (CZE), Monika Kozłowska (POL), Nikola Čermákova (CZE), Pavla Sedláková (CZE), Pavol Barkóci (SVK), Paweł Palewicz (POL), Petr Jambor (CZE), Sebastian Kitzberger (CZE), Siyu Zhuang (CHN), Ulrika Barr & Kristina Levén (SWE), Xinbo Wang (CHN), Yunxiao Wang (CHN), Yuka Okamoto (JPN), Zdeňka Fusková (CZE)

DOPROVODNÝ PROGRAM
20. 10. / 14–17h 
Rodinná výtvarná dílna Křehkost volby 

21. 10. / 16–17h

Komentovaná prohlídka výstavy s lektorkou Centra DOX


17. 11. / 14–17h 
Rodinná výtvarná dílna Mládí 

 

18. 11. / 16–17h

Nedělní komentovaná prohlídka s lektorem Centra DOX