Stockhausen: Aus Den Sieben Tagen

26. 4. 2022, 19:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? základní 500 Kč | studenti a senioři 400 Kč I ZTP + ZTP/P 250 Kč (sezení volné)

Jak dlouho koncert potrvá? 240 minut

Je sál bezbariérový? Ano, sál má bezbariérový přístup a vyhrazená místa pro vozíčkáře budou zajištěna.

Koncert se koná v rámci festivalu Prague Music Performance.

Multifunkční sál DOX+
Poupětova 3, Praha 7
Ukázat na mapě

Skladba Karlheinze Stockhausena Aus den Sieben Tagen („Ze sedmi dní“, březen 1968) je reakcí na globální a osobní krize, které se udály v průběhu její kompozice. Tuto hudbu lze označit za „intuitivní“ v tom smyslu, že byla vytvořena primárně na základě intuice, nikoli techniky interpretů, a pokouší se vyřešit psychické problémy a výzvy procítěnou, přirozenou cestou. Ve světle událostí, které se odehrály v letech 2020-2021, lze bezpečně prohlásit, že tato skladba se stává znovu velice relevantní, neboť se zabývá tématy jako je sociální odloučení, nejistota a křehkost života a jeho hodnot.

V tomto site-specific provedení skladby se představí jedinečný soubor muzikantů, který budou tvořit hráč na elektroniku Robin Rimbaud (Scanner), bubeník z formace Motorpsycho Tomas Järmyr, Gareth Davis (Merzbow, Christian Marclay), Roland Dahinden (Miles Davis, Anthony Braxton), Dario Calderone (Klangforum Wien), Agathe Max (Rhys Chatham, Animal Hospital) a česká zpěvačka Markéta Schaffartzik. Ve snaze vdechnout tomuto dílu život v danou chvíli a na daném místě využije eklektická skupina muzikantů doplněná světelnou designerkou Barborou Jágrovou prvky experimentálního rocku, improvizace, jazzu a současné hudby.

Skladba Aus den Sieben Tagen se distancuje od tradičních koncertních očekávání: Nabádá posluchače, aby se během provedení pohybovali, byli si vědomi svého okolí, chodili nebo si dokonce lehli a přemýšleli. Jsou při tom obklopeni muzikanty, takže nemusí svou pozornost zaměřovat na pódium a mohou se místo toho pohroužit do světa zvuku a světla. Vícesmyslový prožitek navíc umocňují detaily architektury, které dodávají hudbě další rovinu.

O festivalu Prague Music Performance

Mezinárodní festival a institut Prague Music Performance v roce 2010 založili klavírista Jan Bartoš a Zenon Fishbein z newyorské Manhattan School of Music. PMP vychází z organického spojení festivalu a vzdělávací instituce. Tematicky propojuje koncerty, workshopy, přednášky a residence významných umělců. PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu, do svých projektů integruje i další umělecké oblasti jako jsou výtvarné, filmové a slovesné umění.

Během osmi let existence na PMP vystoupilo mnoho významných umělců např. Alfred Brendel, Anthony Braxton, Brad Mehldau, John Zorn, Murray Perahia, Ivan Moravec, Phantasm, Quatuor Diotima, Garth Knox, Barry Guy and Maya Homburger, Miroslav Srnka, Mahan Esfahani, Saleem Ashkar, Esperanza Spalding, Roland Dahinden, Dave Douglas, Greg Cohen, Joey Baron, Ikue Mori, Mary Halvorson, John Medeski, Marc Ribot, Kenny Wollesen, Julian Lage, Peter Evans, Thurston Moore, Adrian Belew, David Thomas, Einstürzende Neubauten, Jarboe, a mnoho dalších.