Sumika

27. 4. 2021, 19:00
28. 4. 2021, 19:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Vstupné: základní 330 Kč | snížené 200 Kč

Délka: 55 min

Sezení volné

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

15. a 16. prosince měla DOX ovládnout precizní choreografie japonské choreografky Ruri Mito a křehká taneční inscenace Sumika. Vzhledem k současným okolnostem a opatřením byla Ruri Mito nucena přesunout celé evropské turné. Hledání nového termínu i vzhledem k plánovaným zastávkám v Paříži, Budapešti a Bukurešti nebylo snadné, ale včera jsme si potvrdili jarní datum – představení Sumika se v Centru DOX odehraje 27. a 28. dubna 2021. Děkujeme za pochopení a trpělivost a těšíme se na jaro!
 

Taneční soubor oceňované japonské choreografky a tanečnice Ruri Mito v české premiéře představí křehkou taneční inscenaci Sumika. Ruri Mito Dance Company zde vystoupí v rámci evropského turné.

„Sumika“ (v japonštině „obydlí“) je abstraktní poezie, která se odvozuje od toho, jak naše těla ustavičně mění svou podobu a povahu. Těla se složitě a citlivě zaplétají a rozplétají. Mito pečlivě připravuje choreografii tak, aby každá část těla vytvářela toto křehké, a přece působivé dílo. Důležitou součástí její práce je důraz na citlivost těla, přesnost pohybu, dýchání a pocitové vjemy v kůži.

Ruri Mito se narodila v Tokiu v roce 1982. Tanec studovala od svých pěti let v tokijském Ústavu moderního baletu. V letech 2000–2004 se věnovala tanci a choreografii na japonské fakultě tělesné výchovy. Nyní vystupuje v mnoha zemích a získala četné ceny. Rovněž pracovala s choreografy Damienem Jaletem, Sashou Waltzovou a Wimem Vandekeybusem. V roce 2017 jí byla udělena Cena Tacumiho Hidžikaty. V letech 2018–2019 byla stipendistkou Saison Foundation.