Tichá síla Liu Xia

28. 2. – 16. 6. 2014

Básnířka a fotografka Liu Xia (*1959) je v Číně zakázanou autorkou a její tvorbu je možné vidět pouze neveřejně nebo na internetu. 

Liu Xia je ženou držitele Nobelovy ceny míru a politického vězně Liu Xiaoboa, který byl v roce 2009 odsouzen k 11letému trestu odnětí svobody za spoluautorství liberálního manifestu Charta 08, v němž požadoval zahájení otevřené diskuze o zavedení demo­kracie v zemi. Tato výzva, kterou podepsaly desítky tisíc čínských občanů včetně předních zástupců akademické a umělecké scény, byla inspirována Chartou 77 a myšlenkami Václava Havla. Václav Havel se významně angažoval v mezinárodní kampani za osvobo­zení Liu Xiaoboa a vyzval Liu Xia, aby své fotografie v rámci této kampaně vystavila v Praze.

Od roku 2010, kdy byl Liu Xiaobo oceněn Nobelovou cenou míru, je jeho žena Liu Xia nezákonně držena v domácím vězení bez možnosti komunikovat s okolním světem. Její zvláštně znepokojivé fotografie, které představuje výstava Tichá síla Liu Xia, vznikaly v letech 1996–1999 během nuceného pobytu jejího manžela v pracovním táboře a poodhalují neoficiální čínskou realitu podléhající represím a cenzuře.

17. 2. 2014 vydalo hnutí Amnesty International na Liu Xia tzv. „urgent action“ kvůli jejímu kritickému zdravotnímu stavu způsobenému dlouhodobou izolací.

Podporu Liu Xia můžete vyjádřit podepsáním online petice Amnesty International.

Výstava Tichá síla Liu Xia je první veřejnou výstavou prací Liu Xia. Poprvé byla představena v Musee Landowski at Boulogne-Billancourt v říjnu 2011 a během let 2012 a 2013 ji uvedly:

Centre culturel de la ville de Madrid

Centre culturel Monjuich, ville de Barcelone

Columbia University, New York

University of Richmond, Virginia

Hong Kong University

Chinese University of Hong Kong

Taipei Human Rights Museum

Berlin Kunsthalle

Warsaw Geremek Foundation, Gallery Soho

Hamburg Kunsthalle

Tokyo international Press center

Kyoto Foil Gallery

Claremont McKenna College, Los Angeles.

K výstavě vychází katalog.

  

Liu Xia (*1959, Peking) je básnířka a fotografka, jejíž dílo se zaměřuje na svobodu projevu a zároveň vychází z tradičních čínských hodnot. Po dobu třiceti let byla Liu Xia významnou postavou čínského uměleckého světa, ačkoliv její dílo je v Číně možné vidět pouze v soukromí nebo na internetu. V roce 1996 si vzala spisovatele Liu Xiaobo, který byl v roce 2009 uvězněn za svůj otevřený dopis komunistické straně. Od doby jeho uvěznění byla Liu Xia manželovou mluvčí. Poté, co byl v roce 2010 Liu Xiaobo oceněn Nobelovou cenou míru, byl Liu Xia uložen trest domácího vězení, který dosud trvá.

Kurátor: Guy Sorman

Spolupráce: Michaela Šilpochová a Leoš Válka

Doprovodný program:

28. 2. –  9. 6. 2014

Sami doma: Bourání stereotypů – vzdělávací program pro studenty

14. 3. | 10 – 14h

Mapování společenských stereotypů I. – workshop pro pedagogy ZŠ a SŠ

3. 4. | 10 – 14h  

Mapování společenských stereotypů II. – workshop pro pedagogy ZŠ a SŠ 

29. 5. | 18h

Čína? – panelová diskuze k aktuální otázce současného vývoje české zahraniční politky vůči Číně
Komentované prohlídky výstavy s lektory centra DOX: 23. 3., 6. 4., 27. 4., 25. 5., 8. 6. 2014.
Fotografie z vernisáže 27. 2. 2014.
Partnerem výstavy je: