UPFRONT: Váleční fotoreportéři

1. 4. – 23. 5. 2016

„Hotovo.

A fotograf přestává existovat.

Obraz zůstává nehybný a mlčenlivý,

odsouzený navždy k tomu, aby připomínal

strašlivou lidskou přítomnost.“

 

– Gracia Moralesová

UPFRONT je výstavní projekt představující práci 23 předních současných válečných fotoreportérů, kteří pocházejí ze španělsky mluvících zemí a působí v místech konfliktů po celém světě. Název projektu odkazuje k nebezpečným předním liniím, ve kterých se tito fotoreportéři pohybují ve snaze uhasit žízeň světa po nepřetržitém zpravodajství.

Možnost sledovat zprávy z bojišť "z první řady" máme právě díky těmto statečným mužům a ženám, často nezávislým fotografům bez jakéhokoli institucionalniho zázemí, kteří se vydávají do těch nejvzdálenějších a nejnebezpečnějších míst, aby o nich mohli podat svědectví. 

Výběr fotografií představuje vzorek vizuálního obsahu, který nás obklopuje 24 hodin denně a který spoluutváří naše vnímání světa. Netradiční způsob instalace snímků je zároveň reflexí dnešního způsobu „konzumace“ obsahů, které žurnalistická fotografie zachycuje a zprostředkovává. Výstavu UPFRONT doplňují videa, zvuková stopa a představena je i základní fotoreportérská výbava a sada pro přežití.

Kurátor: Ramiro Villapadierna

Koncept: Institut Cervantes v Praze

DOPROVODNÉ PROGRAMY :
7. 4.  | 19h
Zmateni obrazem: Obrazové zpravodajství v globálním kontextu - panelová diskuze s předními fotoreportéry z České republiky a Španělska, zástupci médií a neziskových organizací, které působí v zemích zasažených válečným konfliktem.
24. 4.  | 16h
Komentovaná prohlídka výstavy s lektorem centra DOX v českém jazyce.
12. 5.  | 17h
Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem ve španělském jazyce zdarma k platné vstupence.
Spoluorganizátoři výstavy: