PROGRAM: Pravda nebo lež?

18. 10. 2018 – 4. 2. 2019

Vzdělávací program k výstavě VÍTEJTE V TĚŽKÝCH ČASECH

 

Stalo se vám někdy, že vám každodenní realita připadala jako divadelní nebo počítačová hra? Nebo spíš že jste se cítili být jakoby součástí nějakého scénáře nebo (počítačového) programu? Ocitli jste se někdy v momentu, kdy bylo až nemožné rozlišit mezi tím, co je skutečné a co vymyšlené? Jak rozumíme světu kolem nás? Dokážeme se v něm vyznat a porozumět mu? Doba se zrychluje, naše pozornost je neustále rozptylována novými podněty. Vědomí musíme mít ve střehu - data se zmnožují a nepravda získává větší prostor. Maskuje se do slov a obrazů, které důvěrně známe a kterým rozumíme se vší samozřejmostí. 

Vzdělávací formát s označením PROGRAM zkoumá různé podoby manipulace, které na nás působí v současném světě. Výstava VÍTEJTE V TĚŽKÝCH ČASECH nám poslouží jako médium, skrz které můžeme uvažovat o tom, co jsou to FAKE NEWS, kde se s nimi potkáváme a proč jim musíme věnovat pozornost. Alternativní fakta nás svádějí – s lehkostí získávají naši důvěru. 

Cílem vzdělávacího programu je dát žákům zkušenost s tím, jaký je rozdíl mezi možností manipulovat obsah fotografie a tím, jak můžou fotografie manipulovat nás. Úvodní prezentaci zaměřenou na toto téma ve spojení s reklamou doplní prohlídka výstavy a workshop, ve kterém budou žáci sami hledat hranici mezi pravdou a nepravdou, přesněji řečeno, lží.

Doporučujeme zařadit program do výuky mediální výchovy, OV/ZSV, VV, ČJ, D

Délka programu: 90 - 120 min

Cílová skupina: studenti ZŠ (1. i 2. stupeň) a SŠ, zájmové skupiny 

Cena za program: 400 Kč/skupina (600 Kč/skupina v angličtině) + vstupné do expozice

Vstupné do expozice: 40Kč/student (pedagogický doprovod zdarma)

Vzdělávací program je třeba objednat alespoň 2 týdny před požadovaným termínem. 

Rezervace a další informace: skoly@dox.cz, 295 568 104

Vzdělávací programy Centra současného umění DOX jsou realizovány za finanční podpory městské části Praha 7.