Soutěž Máš umělecké střevo?

10. 10. 2014 – 31. 5. 2015

6. ročník studentské soutěže Máš umělecké střevo? letos pořádá Centrum současného umění DOX ve spolupráci s Národní galerií v Praze a Moravskou galerií v Brně a se společností Post Bellum.

Soutěž je určena žákům od 14 do 19 let. Předchozí zkušenosti v oblasti umění nejsou třeba. Soutěž zve studenty k aktivnímu zkoumání uměleckých přístupů a jejich významu pro každodenní život. Úkolem studentů je, jako každoročně, vytvořit tvůrčí skupinu (min. 2 osoby) a zpracovat umělecký projekt podle zadání. V uměleckém projektu lze využít různé oblasti zájmů jednotlivých studentů, zapojit své okolí apod.

Letošní zadání je Politické umění“ a nabízí dva možné přístupy. Buď si studenti zvolí téma, které se týká oblasti „české politické scény“ nebo si zvolí druhý okruh, který odkazuje k období 2. světové války a vzniká ve spolupráci se společností Post Bellum. Šestý ročník soutěže MUS je věnovaný výročí 70. let od konce největšího válečného konfliktu v historii země. Soutěž vzniká ve spolupráci s organizací Post Bellum a jejím projektem „Paměť národa“.

K letošnímu zadání nabízí centrum DOX speciální vzdělávací program Bourání stereotypů demokracie.

Cílem projektu je nabídnout mladým lidem možnost uplatnit své tvůrčí schopnosti a zájmy v kontextu prostředí, ve kterém žijí, příležitost sdílet své názory a diskutovat o nich, pracovat na delším projektu, který se nějak dotkne jejich každodenního fungování a objeví pro ně nové věci. Cílem je také představit současné umění jako partnera pro objevování nových souvislostí, pro přemýšlení o člověku a o světě. Celá akce probíhá v období od října 2014 do května 2015. Skupiny se mohou přihlašovat do 15. listopadu 2014 na emailu: umeleckestrevo@ngprague.cz.

Na jaře 2015 proběhne slavnostní prezentace nejlepších studentských projektů v cenru DOX a výstava finálových prací proběhne zde v květnu 2015.

Doporučujeme projekt zapracovat do plánu humanitních předmětů (ŠVP) a využít ho jako realizaci cílů průřezových témat (ENV, MEDV apod.). Rádi vám poradíme, jak na to.

 

Ke stažení:

Podrobnější informace                     Přihláška


Kontakt Máš umělecké střevo?:

Monika Sybolová

Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47,

Praha 7, Národní galerie v Praze

tel.: 777 359 603

email: umeleckestrevo@ngprague.cz

www.umeleckestrevo.cz

www.facebook.com/umeleckestrevo

Minulé ročníky Máš umělecké střevo? v DOXu:

5. ročník 2013 na téma „Slovo je umění“

4. ročník 2012 na téma Kolumbovo vejce

3. ročník 2011 na téma „Má umění smysl?“