Architektura příběhu
Mezioborové zkoumání literatury jako architektury
14.–16. září 2023
Přemýšleli jste někdy o literatuře jako o architektuře? Co je to „architektura příběhu“? Jak vzniká? Dá se postavit? V rámci Festivalu umění, literatury a vzdělávání máte jedinečnou šanci to zjistit. Jste architekt nebo student architektury? Zavedený nebo začínající spisovatel? Horlivý čtenář? Nebo možná nemáte žádné zkušenosti s architekturou ani literaturou a jste jen natolik odvážní a zvědaví, abyste zkusili něco, co vám možná změní úhel pohledu?
Pak je tento mimořádný, hravý a jedinečný workshop právě pro vás. Připojte se k architektovi, ilustrátorovi, učiteli a zakladateli Laboratoře literární architektury Matteu Pericolimu a architektce, básnířce a výtvarné umělkyni Anně Beatě Háblové a vydejte se s nimi na vzrušující cestu zkoumání literatury jako architektury. Čeká vás práce s kartonem, lepidlem a příběhy, ale především radost z objevování. Třídenní workshop bude završen veřejnou prezentací a výstavou v DOXu.
Formát: třídenní workshop (celkem 14 hodin) + veřejná prezentace a výstava
Termín: 14.–16. 9. 2023, 17.00–20.30, prezentace výstupů 17. 9. 2023, 11.00
Workshop bude veden v angličtině i češtině.
Účastnický poplatek: 1 700 Kč
Registrace zde.
Jak workshop probíhá
CÍL: Vytvořit návrh a architektonický model, jehož prostor je založen na vnitřní struktuře literárního díla – krátké povídky.
Každá skupina účastníků (2–3 osoby) pracuje na jednom z předem vybraných textů – obvykle krátkých povídek – jejichž vnitřní systém fungování detailně znají. Společně o textech hovoříme, přičemž se soustředíme na jejich strukturu, abychom se dostali k důležitým bodům příběhu. Pokud by text byl strom a jeho slova listy, my jím zatřeseme, aby listy opadaly a zbyl jen strukturní nebo emocionální kmen.
Poté rozebereme klíčové prvky textu, jejich význam a roli ve vztahu k celkové struktuře a budeme společně zjišťovat, jak to vše lze přenést do architektury. Pokud to bude třeba, vytvoříme náčrty, abychom pomohli vizualizovat návrh. A téměř okamžitě začneme stavět konstrukci, abychom přenesli zásadní prvky textu do trojrozměrného zobrazení.
Používáme papír, tužku, karton, nůžky, lepicí pásky, řezačku na papír. Žádná předchozí zkušenost s návrhy či tvorbou modelů není nutná. Cílem je ponořit se do textu a rozkrýt jeho architektonickou a strukturní podstatu tak, jak ji každý účastník/skupina vnímá.
Výsledný architektonický projekt nebude doslovnou reprezentací, tedy trojrozměrným zobrazením prostorů a míst popsaných v textu, ale spíše literární reprezentací, která vyjadřuje klíčové myšlenky textu prostorovou formou. Úspěchem projektu je, pokud každý, kdo se s výsledným architektonickým modelem setká, bude určitým způsobem schopen vnímat emoce a prožitky obsažené v příběhu, aniž samotný příběh musí znát.
K architektonickému modelu bude mít každá skupina za úkol napsat krátký text o tom, jakým způsobem je v jejich pojetí literární text propojen s architektonickým návrhem, procesem atd.
Workshop den po dni
První den: Prezentace Mattea Pericoliho o jeho práci a představení myšlenky projektu. Účastníci se rozdělí do skupin a začnou diskusí o textech, které si vybrali ke zpracování. Začínáme přemýšlet o textu strukturálně.
Druhý den: Fáze návrhu se zintenzivňuje a pracujeme na prvních studijních modelech. Na konci sezení by každá skupina měla definovat svůj návrh konečného projektu a začít navrhovat text, který se chystá napsat.
Třetí den: Pracujeme na konečném modelu a snažíme se ukotvit všechny souvislosti s literárním textem, hledáme jakékoli další způsoby, jak ztvárnit prostorově myšlenky, které z textu vycházejí. Každá volba by měla mít vnitřní vazbu na text a vysvětlení. Pokračuje práce na textu prezentace. Konečný model i text by měly být dokončeny (nebo téměř dokončeny).
Prezentace: Veřejná prezentace projektů proběhne v prostorách Centra současného umění DOX. V případě potřeby budeme mít nějaký čas navíc (před prezentací) na dokončení finálních modelů a případně i textů. Také se připravíme na závěrečnou prezentaci – nacvičíme si prezentaci každé skupiny.