Obyčejné hrdinství


Vzdělávací program k psychologickému fenoménu efekt přihlížejícího (bystander effect)

Co uděláme, když se v naší blízkosti děje potenciálně nebezpečná situace? Zakročíme, pomůžeme nebo to necháme na ostatních? Program Obyčejné hrdinství představuje psychologický fenomén známý jako efekt přihlížejícího (bystander effect), který byl popsán už na konci šedesátých let 20. století v USA. Čím více lidí je přítomno u situace, která je nebezpečná či špatná, tím spíše nezasáhnou a nepomohou.


Zažili jste někdy něco takového? Proč se to děje a je možné se na takovou situaci nějak připravit a stát se „hrdinou“? Kolem iniciační akce, postavené na situaci z reálného života, se rozehrává nosný reflektivní dialog, ze kterého si studenti odnášejí porozumění běžné lidské reakci „přihlížení“, ale také účinné nástroje, jak ji korigovat. Skrze prožitek se učí, jak rozumně zasáhnout, nedostat se do nebezpečí, ale přitom efektivně pomoct.


Program používá metodiku mezinárodního vzdělávacího projektu profesora Philipa Zimbarda Heroic Imagination Project, který se již několik let soustavně zabývá výzkumem každodenního hrdinství.

Délka programu: 120 min

Cílová skupina:
 žáci 7. - 9. tříd ZŠ a studenti SŠ, zájmové skupiny 

Cena za program: 100 Kč / účastník (pouze workshop) nebo 140 Kč / účastník (se vstupem do výstav)

Cena za program realizovaný mimo DOX: 2.000 Kč / skupina do 20 osob + 100 Kč / každý další účastník při počtu nad 20 osob

Vzdělávací program je třeba objednat alespoň 2 týdny před požadovaným termínem. 

Rezervace a více informací: skoly@dox.cz, 295 568 104
Partneři projektu:

 

DOX Prague, a.s