Obyčejné hrdinství


Vzdělávací program k psychologickému fenoménu efekt přihlížejícího (bystander effect)

Co uděláme, když se v naší blízkosti děje potenciálně nebezpečná situace? Zakročíme, pomůžeme nebo to necháme na ostatních? Program Obyčejné hrdinství představuje psychologický fenomén známý jako efekt přihlížejícího (bystander effect), který byl popsán už na konci šedesátých let 20. století v USA. Čím více lidí je přítomno u situace, která je nebezpečná či špatná, tím spíše nezasáhnou a nepomohou.


Zažili jste někdy něco takového? Proč se to děje a je možné se na takovou situaci nějak připravit a stát se „hrdinou“? Kolem iniciační akce, postavené na situaci z reálného života, se rozehrává nosný reflektivní dialog, ze kterého si studenti odnášejí porozumění běžné lidské reakci „přihlížení“, ale také účinné nástroje, jak ji korigovat. Skrze prožitek se učí, jak rozumně zasáhnout, nedostat se do nebezpečí, ale přitom efektivně pomoct.


Program používá metodiku mezinárodního vzdělávacího projektu profesora Philipa Zimbarda Heroic Imagination Project, který se již několik let soustavně zabývá výzkumem každodenního hrdinství.

Délka programu: 120 min

 

Cílová skupina: žáci 7. - 9. tříd ZŠ a studenti SŠ, zájmové skupiny 

 

Cena za program vedený dvěma lektory: 100 Kč / účastník (pouze workshop) nebo 140 Kč / účastník (se vstupem do výstav)


(Péče dvou lektorů zahrnuje propracovanější zážitkovou linku programu, důkladnější reflexi a umožňuje individuálnější přístup ke studentům.)

Cena za program vedený jedním lektorem: 60 Kč / účastník (pouze workshop) nebo 100 Kč / účastník (se vstupem do výstav)

 

Vzdělávací program je třeba objednat alespoň 2 týdny před požadovaným termínem. 

 

Rezervace a další informace: skoly@dox.cz, 295 568 104

DOX Prague, a.s