JIŘIČNÁ

22. 3. - 12. 8. 2019

U příležitosti životního jubilea Evy Jiřičné proběhne v Centru DOX retrospektivní výstava této světoznámé české architektky, která představí její tvorbu od profesních začátků až po současnost.

Záměrem multimediální výstavy je představit proces vývoje i realizací jednotlivých projektů Evy Jiřičné a také zdroje jejich inspirace. Vystaveny budou části originální projektové dokumentace významných realizací, jejich architektonické modely i ukázky interiérového designu a filmové projekce spojené s životem a dílem Evy Jiřičné.


V prostorách výstavy bude rovněž reinstalováno původní monumentální skleněné schodiště vytvořené pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David v roce 1994. Proslulá přímá i spirálovitá schodiště Evy Jiřičné, v nichž jako první použila sklo jako konstrukční element, jsou v jejím provedení povýšena na sochařská díla.

Eva Jiřičná (nar. 1939) je ve světě nejuznávanější architektkou českého původu. Stala se významnou představitelkou stylu high tech, ale v její tvorbě nalezeme také ozvěny organické či minimalistické architektury. Soustavně klade důraz na uplatnění skla a kovu v odvážných konstrukcích, díky nimž se do nitra staveb dostává záplava přirozeného světla. Je pro ni příznačná tvarová elegance, lehkost výrazu, ale také soulad mezi formou a funkcí. Zaměřuje se na detailní propracování veškerých technických prvků, jež jsou ve své užitnosti zároveň krásné. V navrhování se nechává inspirovat technikou i přírodou, racionální přístup kombinuje se zapojením intuice.


Pro Evu Jiřičnou je typická architektonická všestrannost. Dává podobu interiérům i rodinným domům, projektuje veřejné budovy různého zaměření, mezi nimiž můžeme nalézt knihovnu, hotel, školu, kongresové centrum či dopravní terminál. 

Součástí doprovodného programu k výstavě bude mimo jiné i přednáška Evy Jiřičné, diskuse s architekty a teoretiky architektury a urbanismu o jejím díle, ale také tematické vycházky Prahou zaměřené na její architekturu. Plánovány jsou také tematické vzdělávací programy pro školy a rodinné programy.  

Kurátor: Leoš Válka 


Odborná spolupráce: Ing. arch. Petr Vágner 

DOPROVODNÝ PROGRAM:

9. 5. 2019 od 18:00
ARCHITEKTURA EVY JIŘIČNÉ
Přednáška Evy Jiřičné v rámci které představí svoji známou i neznámou tvorbu. 

22. 5. 2019 od 19:00
VIZE PRAHY: PEDAGOGICKÁ ČINNOST EVY JIŘIČNÉ
Další diskuse v rámci cyklu Jaká je vize Prahy je věnována pedagogické činnosti Evy Jiřičné v Praze a v Londýně. 

27. 5. 2019 od 18:00
JIŘIČNÁ OČIMA: ZDENĚK LUKEŠ
Komentovaná prohlídka výstavou doplněna o osobní komentář historika architektury Zdeňka Lukeše.

8. 6. 2019 od 15:00
ORANŽERIÍ SE ZDEŇKEM LUKEŠEM
Oranžerie - nejmladší budova Královské zahrady byla navržena v roce 1999 Evou Jiřičnou. Prozkoumejte ji společně s historikem architektury Zdeňkem Lukešem.

19. 6. 2019 od 18:00
ŽENSKÝ ELEMENT 
Diskuze na téma žena v architektuře, moderuje Milota Sidorová (Women Public Space Prague).

LONDÝN EVY JIŘIČNÉ
V červnu 2019 se můžete těšit na program v britské metropoli, který vzniká ve spolupráci s Českým centrem Londýn. Pro více informací sledujte www.dox.cz nebo london.czechcentres.cz.

NOISY TALK
Architektura a design formou přednášky pro rodiče a jejich děti. Pozor, bude to hlasité!


KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY s lektorkou Centra DOX:
(Zdarma k platné vstupence do galerie)

31. 3. v 16h
14. 4. v 16h
12. 5. v 16h
26. 5. v 16h
9. 6. v 16h
23. 6. v 16h
14. 7.  v 16h
11. 8. v 16hVZDĚLÁVACÍ PROGRAMY:
(na objednávku pro skupiny ZŠ, SŠ a VŠ)

Kde je hranice umění, designu a architektury? Divák jako její spolutvůrce díla.

Proč je důležitá rozmanitost (nejen) v architektuře? A jakou roli hrají osobnosti tvůrců?

Každá budova vymezuje svůj prostor. Jak takový prostor vymezuje a omezuje nás?
Spoluorganizátor výstavy:

Generální partner výstavy:  

Hlavní partner výstavy: 


Partneři výstavy:

         

 

DOX Prague, a.s