Čína požaduje zrušení výstavy umělce Badiucaa v polském Zamku Ujazdowski

Kontakt pro média

Karolína Kočí
+420 777 870 219
karolina.koci@dox.cz

Situace se opakuje. Stejně jako na jaře 2022 v DOXu, čínská ambasáda aktuálně vyvíjí tlak na zrušení připravované výstavy čínského disidentského umělce Badiucaa v zámku Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ve Varšavě. Výstava s názvem Tell China’s Story Well, kterou pražský DOX spoluorganizuje a jejímž partnerem je projekt Sinopsis, podává o Číně jiný obraz, než jaký by si její oficiální představitelé představovali.

„Nemůžeme akceptovat kroky čínského velvyslanectví, které jsou v rozporu se zákonem,“ uvedl ředitel galerie Piotr Bernatowicz.

Z e-mailu, který získala redakce rádia Svobodná Evropa, vyplývá, že čínské velvyslanectví ve Varšavě se snaží vyvinout tlak na polskou vládu, aby zrušila nadcházející výstavu disidentského umělce Badiucaa v polském hlavním městě. Čínský diplomat Wej Ťiao v korespondenci odeslané z e-mailu čínského velvyslanectví uvádí, že výstava je útokem proti obrazu „Číny a čínských vůdců“, že zraňuje „city čínského lidu“ a mohla by poškodit „vzájemné vztahy“ mezi Pekingem a Varšavou. V e-mailu odeslaném 7. června čínský diplomat žádá o schůzku s vedoucími pracovníky polského Ministerstva kultury a národního dědictví.

Odpověď ministerstva na e-mail redakce nezískala, není tak jasné, zda souhlasili se schůzkou s představiteli velvyslanectví. Centrum současného umění Zamek Ujazdowski však uvedlo, že neustoupí a výstavu Tell China’s Story Well otevře v plánovaném datu 16. června.

Na galerii byl ostatně už dříve vyvíjen nátlak ze strany pracovníků čínského velvyslanectví, a dokonce ji osobně navštívil vysoce postavený představitel, který požadoval, aby instituce výstavu zrušila a odstranila plakáty propagující výstavu po celém městě.

„Výše uvedené kroky čteme jako akty preventivní cenzury, proti kterým se důrazně ohrazujeme. Vyzýváme všechny, kteří se angažují ve prospěch svobody slova a projevu, aby nás a umělce podpořili v odporu proti tomuto nátlaku návštěvou nadcházející výstavy a psaním dopisů na podporu Ministerstva kultury a národního dědictví,“ uvedl Zamek Ujazdowski v oficiálním prohlášení.

 Badiucao je čínský exilový umělec žijící v Austrálii, jehož tvorba zahrnuje politické karikatury, instalace, street art a performance. Jeho umění je známé tím, že odsuzuje porušování lidských práv a potlačování svobody slova v Číně.

Výstava ve Varšavě je již třetí mezinárodní výstavou Badiucaa. Při každé z nich čelil nátlaku čínských představitelů na organizátory a vlády hostitelské země. V Itálii zaslala čínská strana diplomatickou nótu, v Praze kontaktovali Centrum současného umění DOX telefonicky a ve Varšavě přišli představitelé velvyslanectví už osobně – vždy se stejnou rétorikou. 

Poslední Badiucaova mezinárodní výstava se konala v Praze v květnu 2022 v Centru současného umění DOX. I v Česku se pracovníci čínského velvyslanectví snažili vyvíjet nátlak na galerii, která Badiucaova díla hostila, aby výstavu zrušila, a také kontaktovali českou vládu s požadavkem na její zastavení.

„Agresivní akce čínského velvyslanectví není jen útokem na má osobní lidská práva a svobodu projevu, ale také vážným zásahem proti suverenitě Polska,“ uvedl Badiucao pro rádio Svobodná Evropa. Sám autor doplňuje, že si váží podpory, které se mu v Polsku v souvislosti s posledním incidentem dostalo, a odmítá tvrzení čínských představitelů, že jeho práce uráží zemi nebo její obyvatele.

Oficiální prohlášení Centra současného umění Zamek Ujazdowski:
https://u-jazdowski.pl/program/wystawy/oswiadczenie-w-nbsp-sprawie-naciskow-ambasady-chinskiej-republiki-ludowej-na-nbsp-csw-zamek