Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupenka? stání 400 Kč | student, senior 200 Kč | sponzorské vstupné 1500 Kč

Koncert se koná v rámci festivalu Prague Music Performance.

Multifunkční sál DOX+
Poupětova 3, Praha 7
Ukázat na mapě

Prague Music Performance pravidelně iniciuje a uvádí premiéry nových děl. 6 PREMIERES je ovšem zcela unikátní událostí. V jeden večer zazní šest nových skladeb od čtyř renomovaných skladatelů – Rolanda Dahindena, Didrika Ingvaldsena, Jana Dobiáše a Daga Magnuse Narvesena. Divák bude moci být svědkem zcela různých kompozičních přístupů. Další rozměr tomuto projektu dodá rozdílný způsob provedení jednotlivých skladeb. Vystoupí nejen mezinárodně proslulí sólisté – legendární německý freejazzový klavírista Alexander von Schlippenbach, švýcarská pianistka Hildegard Kleeb, oceňovaná norská pianistka Ellen Ugelvik, český experimentální hudebník Mikuláš Mrva, ale i větší tělesa – originální a svým složením proměnlivá PMP Orchestra, PMP Ensemble a Dust in the Groove.   

Kompozici švýcarského skladatele Rolanda Dahindena Talking With Trane zahraje klavíristka Hildegrad Kleeb společně s PMP Orchestra. K imaginárnímu rozhovoru s Coltranem Dahindena inspirovaly skladby Giant Steps, Naima a Spiral. Dahinden v nich uplatňuje rytmickou kompresi, překrývání stupnic a rozšířuje specifický zvuk Coltraneových kompozic do orchestrální dimenze. Další Dahindenova skladba Action Music zapsaná v grafické notaci je inspirována gesty maleb Jacksona Pollocka a zazní v podání uskupení Dust in the Groove.  

Skladba Didrika Ingvaldsena s názvem I left Berlin two weeks ago.... zazní v podání renomované norské pianistky Ellen Ugelvik. Provedení bude specifické svými improvizačními částmi a zazní společně s PMP Orchestra. Druhá Ingvalsenova skladba Mysteries je inspirována knihou spisovatele Knuta Hamsuna. Ten ve svém stejnojmenném literárním díle zachycuje příběh cizince, který odhaluje nejtemnější lidské instinkty a touhy. Skladbu uslyšíte v podání Dust in the Groove.  

Autorem kompozice Quod est in nomine? je norský skladatel a perkusionista Dag Magnus Narvesen, který k premiéře svého díla jako sólistu přizval legendárního německého freejazzového klavíristu Alexandera von Schlippenbacha.  

Český skladatel Jan Dobiáš zkomponoval skladbu Rozdvojení téhož pro PMP Ensemble a pražský sbor Doodles.  

Autoři:  
Roland Dahinden, Didrik Ingvalsen, Dag Magnus Narvesen, Jan Dobiáš  
Dirigent: Roland Dahinden    

Sólisté:  
Alexander von Schlippenbach, Hildegard Kleeb, Ellen Ugelvik (klavír)
Dag Magnus Narvesen (bicí a perkuse)
Didrik Ingvaldsen (trubka)

Soubory: 
PMP Orchestra, PMP Ensemble, Dust in the Groove, sbor Doodles