Adam Štech: houellebecq!

21. 6. – 6. 10. 2024

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
11.00 – 19.00
středa:
11.00 – 19.00
čtvrtek:
11.00 – 19.00
pátek:
11.00 – 19.00
sobota:
11.00 – 19.00
neděle:
11.00 – 19.00


Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Zveme vás na vernisáž výstavy ve čtvrtek 20. června 2024 od 19 hodin.

Výstava houellebecq! Adama Štecha není poctou francouzskému spisovateli Michelu Houellebecquovi ani ilustrací jeho děl. Také se nepokouší cokoli z jeho textů interpretovat a objasňovat. Štech zkoumá především sám sebe, jakkoli zprostředkovaně. Je pro něj důležité sám vstoupit do díla, což paradoxně umožňuje i jakýsi svébytný odstup a rezervovanost. Štechův výtvarný svět je různorodý, od autoportrétů, obrazů rodiny a přátel přes politiky po popové hvězdy.

Houellebecquovo přijetí v českém prostředí se příliš neliší od jiných kulturních regionů, od nadšení po ostré odmítání. Diskuse o Houllebecquovi jsou ale v některých případech stejně zajímavé a podnětné, jako jeho dílo. Stejně jako k sobě a k svému okolí, je Štech k Houellebecquovi ironický a karikující. Rozbíjí zrcadlo a nově složený obraz není lichotivý, o to možná pravdivější. Takový přístup vyžaduje i uměleckou odvahu otevřít obecenstvu své soukromí, jakkoli stylizované. Tato smělost Štechovi nechybí a s Houellebecquem se v tomto bodě stýkají. Je to otevřenost formy i obsahu, těla i duše, stejně jako rafinovaná hra s divákem, jeho matení a znejistění. Intenzita je znásobena komplexností jednotlivých obrazů, stejně jako jejich pomyslnými dialogy. Mají tak svou svébytnou schopnost vyprávění, stávají se navazujícími kapitolami románového příběhu, který je však proměnlivý, pro každého diváka je odlišný a je závislý na individuálních zkušenostech.  

Adam Štech vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze (2001-2008) v ateliérech malby u Jiřího Sopka a Vladimíra Skrepla, během studia absolvoval také uměleckou rezidenci na portugalské Bellas Artes. V roce 2004 získal Cenu ateliéru Jiřího Sopka AVU Praha a v roce 2011 se stal laureátem 4. Ceny kritiky za mladou malbu udělované Sdružením výtvarných kritiků a teoretiků České republiky. Dílo Adama Štecha je zastoupeno v mnoha českých a zahraničních soukromých i veřejných sbírkách. V rámci posledních let připravil samostatné výstavy pro DSC Gallery a Galerii Václava Špály v Praze či Galerii Františka Drtikola v Příbrami, ze zahraničních institucí v Ascaso Gallery v Miami nebo v bruselském Prague House.

Kurátor: Otto M. Urban