Aleš Šteger: Neverend

15. 9. 2023, 17:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
 

Kolik stojí vstupenka? Základní vstupné 150 Kč | snížené vstupné 100 Kč | 30 % sleva pro členy DOX Klubu 

Jakým jazykem? Anglicky i česky, akce bude tlumočená.

Akce se koná v rámci festivalu FALL.

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

„Čtenáři často říkají, že moje psaní má mnoho různých podob. Mé knihy a mé další umělecké projekty jsou v mých očích velmi úzce propojeny a bez ohledu na formu tvoří jeden celek. Rád překračuji umělecké hranice. Rád dělám nové věci, o kterých jsem donedávna jen snil,“ říká o své tvorbě nejčtenější slovinský spisovatel současnosti Aleš Šteger.

V rozhovoru s Petrem Vizinou autor spolu s překladatelem Liborem Doležánem představí svůj nejnovější román Neverend (česky 2022, Větrné mlýny).

„Svět přes noc povadl jako velmi sražené, při příliš vysoké teplotě vyprané vlněné oblečení. Všechno je moc malé, nikde žádný východ. Sobeckost, úzkost, kdekdo se pokouší ochránit své fantomy. Nejraději bych už vůbec neotevírala okna a dveře. Ve vzduchu je nenávist a mně se zdá, že se tím nakazím, že mě to otráví, jakmile překročím práh.“ To je pocit mladé spisovatelky, která uprostřed vyhrocené a nebývale populistické volební kampaně ve Slovinsku právě prožívá autorskou, milostnou i finanční krizi. Aby se uživila, ujímá se výuky tvůrčího psaní pro vězně z jugoslávské války. Demonstrace, nepokoje, společenské napětí okolo vzrůstá a ona uniká ke své nové práci a díky tomu k tvorbě. Světy vně a uvnitř, uvnitř a vně se začnou prolínat. 

Zatímco s ní váleční vězni sdílí své příběhy a zkušenosti, ona sama začíná psát historický román, který vypráví o přátelství botaniků Giovanni Antonia Scopoliho a Carla Linného, ​​o Scopoliho cestě válkou zpustošenou Evropou v 18. století a prvním banánu vypěstovaném na evropské půdě. Neverend je příběh o tom, co by se mohlo stát, kdybychom ztratili paměť a podlehli líbivým deklamacím, které na nás útočí z mediálních tribun. Pokud už se tak nestalo.

Aleš Šteger patří k nejpřekládanějším slovinským spisovatelům současnosti. Je autorem řady kritikou oceněných knih poezie, románů a esejů i několika knih pro mládež. Je programovým ředitelem Beletrina Academic Press a zakladatelem evropské platformy pro začínající básníky a mezinárodní festivaly poezie Versopolis.  Získal titul Chevalier des Artes et Lettres a je členem Berlínské akademie umění a Německé akademie pro jazyk a literaturu. Jeho nejnovější knihou vydanou v angličtině je Burning Tongues, New and Selected Poems (Bloodaxe, 2022). Mezi jeho další knihy vydané ve slovinštině patří: Knjiga reči (básně, 2005), Svet je vmes (básně, 2022), Neverend (román, 2017), Na kraji zapisano (experimentální psaní, 2023), Kurent (román pro mladé dospělé, 2015).

Generální partner festivalu FALL

Partneři festivalu FALL