ART*VR: Dimenze empatie

31. 10. – 3. 12. 2023

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Jak to funguje? VR instalaci najdete ve výstavním prostoru C a můžete ji navštívit kdykoliv během otvírací doby galerie. 

Jak je to se vstupným? Instalaci je možné navštívit s platnou vstupenkou do galerie. 

VR instalace je součástí programu ART*VR festivalu.

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Médium virtuální reality je často označováno jako "stroj na empatii". Není divu –umožňuje nám nasadit si na hlavu headset a vidět svět očima někoho jiného. Co v nás takový ztělesněný zážitek může vyvolat? Usnadňuje nám vcítit se do bolesti druhých, pochopit jejich způsob myšlení?

Přesně to zkoumá kurátorský výběr deseti VR projektů: Jak nám může virtuální realita jako médium pomoci ve vzájemném porozumění? V pozadí však nechává přítomné pochybovačné hlasy a má na paměti technickou nedokonalost VR i skutečnost, že jako umělecké médium by virtuální realita nebyla ničím bez vlivu všech ostatních – divadla, výtvarného umění nebo filmu.

Tematický záběr je široký, neboť projekty reflektují aktuální společenská a lidskoprávní témata jako duševní zdraví, práva etnických a sexuálních menšin, environmentální smutek, obraz těla, (de)kolonialismus, práva žen nebo sexuální obtěžování. Zveme vás, abyste si nasadili headset a změnili svůj úhel pohledu.

Více informací o jednotlivých filmech najdete na artvr.cz/program.