ART*VR: Festival filmů ve virtuální realitě

1. – 5. 11. 2023

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Jak to funguje? VR instalace jsou součástí našeho výstavního prostoru:

  • V Auditoriu můžete ve speciálních prostorových instalacích zhlédnout soutěžní filmy.
  • Ve výstavním prostoru C jsou volně k dispozici VR brýle s filmy s tématem Dimenze empatie.

S nasazením VR brýlí pomáhají divákům kustodi a instruují je o jejich používání.

Kdy mohu přijít? Oba prostory lze navštívit kdykoliv během otvírací doby galerie od 12 do 18 hodin.

Jak dlouho projekce trvá? Snímky jsou různě dlouhé, od 10 do 30 minut. Záleží, který film si vyberete. Klidně se můžete podívat na všech 22 snímků.

Vstup na festival:

  • základní: 180 Kč  (sleva pro členy DOX Klubu 30 %)
  • snížené pro studenty a seniory: 100 Kč 
  • rodina (2 dospělí + až 3 děti do 15 let): 360 Kč
  • dítě od 7 do 15 let: 60 Kč 

Vstup na festival + do výstav:

  • základní: 380 Kč
  • snížené pro studenty a seniory: 170 Kč 
  • rodina (2 dospělí + až 3 děti do 15 let): 760 Kč
  • dítě od 7 do 15 let: 133 Kč

Vstupenku je možné koupit během festivalu online nebo na místě v pokladně Centra DOX.

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Zveme vás na zahájení festivalu filmů ve virtuální realitě ART∗VR v úterý 31. 10. od 19.30. Součástí slavnostního zahájení bude i VR performance ukrajinského umělce Vartana Markariana v doprovodu DJ Evy Porating. Ponořte se s námi do jiných realit a prozkoumejte dimenze empatie.

Slavnostní vyhlášení vítězů a udílení cen festivalu ART*VR proběhne v sobotu 4. listopadu od 19 hodin. Soutěžní část festivalu nabízí celkem 12 projektů. Snímky vynikají jedinečným výtvarným zpracováním, originálními interaktivními prvky i působivými fyzickými instalacemi. Odhalte vítěze a zhlédněte soutěžní snímky v rámci veřejného sobotního večera.

Co se ve virtuální realitě naučíš, v životě jako když najdeš. Nebo ne? Přijďte s námi prozkoumat, do jaké míry má virtuální realita schopnost ovlivnit tu naši prostřednictvím umění na prvním ročníku mezinárodního festivalu VR filmů Art*VR.

Tvůrčí tým pod vedením Ondřeje Moravce a DOX představují první ročník festivalu ART*VR. Přehlídka filmů ve virtuální realitě je první akcí svého druhu a rozsahu ve střední a východní Evropě.

Médium virtuální reality slaví letos deset let od doby svého prvního rozmachu, kdy společnost Oculus vydala první moderní headset. A s tímto výročím si i první ročník festivalu ART*VR klade otázku: Kam médium virtuální reality na poli umění za deset let své existence došlo? Podařilo se mu dosáhnout svých vysokých cílů a otevřít „dimenze empatie“, nebo mají pravdu skeptici a jedná se pouze o módní boom?

Festival ART*VR proběhne v DOXu od 31. 10. do 5. 11. 2023, divákům se představí deset projektů spjatých s hlavním tématem ročníku – dimenze empatie – a dále dvanáct soutěžních filmů.

Tematická škála je široká, neboť snímky odráží aktuální společenská témata: například psychického zdraví, práva etnických a sexuálních menšin, environmentální žal, body positivity, kolonialismus, ženská práva či sexuální násilí.

Festival také zorganizuje v průběhu celého listopadu desítky projekcí pro žáky základních a středních škol, pro které připraví speciální program věnovaný právě tématu empatie.

Za každým z celkem 22 filmů se skrývá vlastní imerzivní svět, který se může ve formě nových myšlenek a emocí stát součástí naší reality. Objevíte všechny?