Barbora Šlapetová, Lukáš Rittstein: Manop, poslední první

6. 3. – 17. 5. 2009

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
Zavřeno
středa:
12.00 – 18.00
čtvrtek:
12.00 – 18.00
pátek:
12.00 – 18.00
sobota:
12.00 – 18.00
neděle:
12.00 – 18.00

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Centrum současného umění DOX uvádí výstavní projekt Barbory Šlapetové
a Lukáše Rittsteina Manop, poslední první, inspirovaný jejich opakovanými cestami na Západní Papuu a setkáními s domorodými kmeny žijícími
v pralese. Výstava obsahuje velkoformátové fotografie Šlapetové, konfrontované se sérií Rittsteinových soch nazvanou Les.

Lukáš Rittstein, jeden z nejvýznamnějších českých sochařů a laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého vysvětluje, proč hledá inspiraci u domorodců
v pralese: „Na samém „konci“ civilizace se o ní i o sobě dovíte nejvíce. Oblast, kde panuje animismus v čisté podobě, má pro mě, jako pro sochaře, který balancuje mezi realitou a abstrakcí, velkou duchovní hloubku. Ta spočívá
v konfrontaci mého tvůrčího myšlení s chápáním reality domorodců, kteří zase nemají žádnou hranici mezi přirozeným a nadpřirozeným.“

Součástí výstavy je i několik citátů z rozhovorů s příslušníky domorodých kmenů, dokládajících jejich představy o Zemi a kosmu. Někteří Papuánci například věří, že Země se skládá ze tří pater, mezi nimiž mohou zvláště nadaní jedinci cestovat, nebo že oči zvířat v noci cestují na nebi a pozorují zpět Zemi. Ve snaze iniciovat dialog mezi světem naší civilizace a světem domorodců Rittstein a Šlapetová zapojili do svého projektu dvě osobnosti jako zástupce našeho světa a moderní civilizace, kteří se zúčastní vernisáže výstavy, prvního amerického astronauta asijského původu Leroye Chiao (kterého si umělci vybrali jako kmotra projektu) a Václava Havla.

Barbora Šlapetová o tomto záměru říká: „V roce 2002 jsme se spřátelili
s náčelníkem Nepřistupuj blíž a on si přál popovídat si s naším náčelníkem. Na základě toho jsme oslovili pana Václava Havla, který si pro náčelníka připravil několik otázek. Chtěli jsme jim ukázat, co znamená naše profese
a rozhodli jsme se udělat z jejich těl odlitky. Ty jim pak Lukáš dopravil zpět ve zvláštním objektu, do kterého odlitky vložil pan Havel. Ten tvar pak v Papuy visel na stromě, oni si to sundali a vyřezali si z něj odlitky, je to součást dialogu, kterého se účastníme my, domorodci i pan Václav Havel.

Paralelně k výstavě vycházejí tři publikace: Nepřistupuj blíž, kniha fotografií Barbory Šlapetové doplněná rozhovory s představiteli papuánských kmenů, kterou vydává Galerie Zdeňka Sklenáře ve spolupráci s nakladatelstvím Euromedia Group k.s. – Knižní klub. Druhou publikací je monografie Lukáše Rittsteina, která podává přehled jeho dosavadní sochařské tvorby. Katalog výstavy, který dokumentuje instalaci projektu v centru DOX a jeho vlastní vernisáž, vyjde po otevření výstavy.

Výstavu Manop, poslední první doprovází cyklus přednášek na téma Civilizace a přírodní národy, který se zabývá osobnostmi známých českých cestovatelů
a fotografů přírodních lidí. Všímá si také vztahu naší civilizace k „primitivním“ kulturám včetně problémů, jež domorodým kmenům plynou z kontaktů s námi.

Pokračujte v objevování

Fyzická partitura

Soubor Farma v jeskyni je známý pro svou specifickou metodu práce s výrazem performera. Tu charakterizuje osobní fyzická i mentální angažovanost, muzikalita a vysoká dynamika pohybu. Na dílně seznámí členové souboru účastníky s různými způsoby tvorby fyzické partitury.


Music for Lights & Shadows

Více než hodinový proud živé hudby, obrazu a světel vytvořila skupina sedmi osobností české hudební scény ve spolupráci s ikonickým norským skladatelem Helge Sundem. O interpretaci díla se postará atypicky obsazený český big band Concept Art Orchestra, který zahraje v sále DOX+.


Výstavou Infamous Beauty s kurátorem

Tvorba amerického fotografa Andrese Serrana přináší silné emoce, kontrasty i odhalování polopravd. Ve svém díle se zabývá společenským otázkami, sexualitou, rasovou nesnášenlivostí a temnými aspekty lidského bytí. Výstavou Infamous Beauty vás provede kurátor Otto M. Urban.


Anthony Braxton: Trillium X

Ambiciózní multimediální operní projekt Trillium Anthony Braxtona vzniká už od 90. let. Americký experimentální hudebník a unikátní improvizátor v něm zkoumá témata metafyziky, mystiky i lidského vědomí. Světová premiéra části Trillium X zazní v podání PMP Orchestra v sále DOX+.


Bytosti

Kdo se bojí, nesmí do lesa. A nejen tam - trochu hravou a trochu strašidelnou dílnu bychom si v šeru podzimu nebo zimy nedovolili, ale příležitost aktuálních výstav je příliš lákavá. Málokdy se totiž v DOXu sejdou výstavy plné tak podivných bytostí jako nyní.


Vesmír umění

Nová a úspěšná publikace pro děti je knihou k dokončení i průvodcem po vesmíru současného umění. Vesmír stránek, sálů, obrazů a chodeb. Přijďte si knížku vyzkoušet na vlastní kůži, v aktuálních výstavách i architektuře DOXu.


Infamous Beauty

Průřez tvorbou amerického umělce a fotografa Andrese Serrana od 80. let po současnost představující více než 120 děl. Výstava odhalí ve dvou samostatných částech překvapivý a silný dialog aktuálních fotografií se staršími pracemi.


Portrétoval anglickou královnu

Na palubě vzducholodi Gulliver představíme další knižní příběh, tentokrát jeden skutečný – životní osud malíře Franty Bělského. Novinář a spisovatel Bohumil Vostal se jeho příběhu věnuje už řadu let, nad střechami DOXu pokřtí svou novou publikaci Portrétoval anglickou královnu.


Thin Skin

Vystoupení etablované cirkusové akrobatky Elišky Brtnické se vyznačují postupy, které jsou běžné spíš v současném zahraničním cirkuse, než na domácí scéně. Hypnotizující inscenace Thin Skin na rozhraní pohybové instalace a současného cirkusu. Představení se uskuteční v rámci festivalu Pražské Quadriennale.


Thin Skin

Vystoupení etablované cirkusové akrobatky Elišky Brtnické se vyznačují postupy, které jsou běžné spíš v současném zahraničním cirkuse, než na domácí scéně. Hypnotizující inscenace Thin Skin na rozhraní pohybové instalace a současného cirkusu.



Je tohle konec?
Ne, to je začátek.