Barbora Šlapetová, Lukáš Rittstein: Manop, poslední první

6. 3. – 17. 5. 2009

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
11.00 – 19.00
středa:
11.00 – 19.00
čtvrtek:
11.00 – 19.00
pátek:
11.00 – 19.00
sobota:
11.00 – 19.00
neděle:
11.00 – 19.00

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Centrum současného umění DOX uvádí výstavní projekt Barbory Šlapetové
a Lukáše Rittsteina Manop, poslední první, inspirovaný jejich opakovanými cestami na Západní Papuu a setkáními s domorodými kmeny žijícími
v pralese. Výstava obsahuje velkoformátové fotografie Šlapetové, konfrontované se sérií Rittsteinových soch nazvanou Les.

Lukáš Rittstein, jeden z nejvýznamnějších českých sochařů a laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého vysvětluje, proč hledá inspiraci u domorodců
v pralese: „Na samém „konci“ civilizace se o ní i o sobě dovíte nejvíce. Oblast, kde panuje animismus v čisté podobě, má pro mě, jako pro sochaře, který balancuje mezi realitou a abstrakcí, velkou duchovní hloubku. Ta spočívá
v konfrontaci mého tvůrčího myšlení s chápáním reality domorodců, kteří zase nemají žádnou hranici mezi přirozeným a nadpřirozeným.“

Součástí výstavy je i několik citátů z rozhovorů s příslušníky domorodých kmenů, dokládajících jejich představy o Zemi a kosmu. Někteří Papuánci například věří, že Země se skládá ze tří pater, mezi nimiž mohou zvláště nadaní jedinci cestovat, nebo že oči zvířat v noci cestují na nebi a pozorují zpět Zemi. Ve snaze iniciovat dialog mezi světem naší civilizace a světem domorodců Rittstein a Šlapetová zapojili do svého projektu dvě osobnosti jako zástupce našeho světa a moderní civilizace, kteří se zúčastní vernisáže výstavy, prvního amerického astronauta asijského původu Leroye Chiao (kterého si umělci vybrali jako kmotra projektu) a Václava Havla.

Barbora Šlapetová o tomto záměru říká: „V roce 2002 jsme se spřátelili
s náčelníkem Nepřistupuj blíž a on si přál popovídat si s naším náčelníkem. Na základě toho jsme oslovili pana Václava Havla, který si pro náčelníka připravil několik otázek. Chtěli jsme jim ukázat, co znamená naše profese
a rozhodli jsme se udělat z jejich těl odlitky. Ty jim pak Lukáš dopravil zpět ve zvláštním objektu, do kterého odlitky vložil pan Havel. Ten tvar pak v Papuy visel na stromě, oni si to sundali a vyřezali si z něj odlitky, je to součást dialogu, kterého se účastníme my, domorodci i pan Václav Havel.

Paralelně k výstavě vycházejí tři publikace: Nepřistupuj blíž, kniha fotografií Barbory Šlapetové doplněná rozhovory s představiteli papuánských kmenů, kterou vydává Galerie Zdeňka Sklenáře ve spolupráci s nakladatelstvím Euromedia Group k.s. – Knižní klub. Druhou publikací je monografie Lukáše Rittsteina, která podává přehled jeho dosavadní sochařské tvorby. Katalog výstavy, který dokumentuje instalaci projektu v centru DOX a jeho vlastní vernisáž, vyjde po otevření výstavy.

Výstavu Manop, poslední první doprovází cyklus přednášek na téma Civilizace a přírodní národy, který se zabývá osobnostmi známých českých cestovatelů
a fotografů přírodních lidí. Všímá si také vztahu naší civilizace k „primitivním“ kulturám včetně problémů, jež domorodým kmenům plynou z kontaktů s námi.

Pokračujte v objevování

Křest katalogu k výstavě Prometheus

Křest katalogu Prometheus ke stejnojmenné výstavě Marka Škubala.


Pavel Jasanský: Výtvarníci a Podepsané

Výstava výběru fotografií fotografa a grafika Pavla Jasanského zachycujících řadu českých umělců a umělkyň. Výstava se koná v Archivu výtvarného umění.


Vernisáž / Opening: Metafyzika a zoufalství

Zahájení výstavy Viktora Pivovarova s názvem Metafyzika a zoufalství. Výstava ukazuje s nadhledem a humorem, skrze jaká utrpení se často rodí umělecká díla a jak to dopadne, když člověka ovládne chamtivost, nenávist a zloba.


PLI

Sólová inscenace Viktora Černického na pomezí tance, fyzického divadla a výtvarného umění, která přináší vizuálně působivou studii rovnováhy, vytrvalosti a kreativity.



Výstavou Cyberlemon

Výstavou Cyberlemon s díly malíře Hynka Martince provede na komentované prohlídce lektorka DOXu. Prohlídka se uskuteční zdarma v rámci festivalu Máme otevřeno.


Vernisáž výstavy Sdílení_Máš umělecké střevo?

Zahájení výstavy Sdílení_Máš umělecké střevo?, která představuje výběr toho nejlepšího z 16. ročníku přehlídky uměleckých projektů studentů středních škol z celé České republiky.


Sdílení_Máš umělecké střevo? 

Výstava finálových projektů 16. ročníku přehlídky Máš umělecké střevo?.


Rozměry světa

Rodinná výtvarná dílna k výstavě Úhel pohledu 3: Rovnováha v rámci festivalu Máme otevřeno.


Metafyzika a zoufalství

Výstava nejnovějších děl Viktora Pivovarova, v nichž autor s nadhledem a humorem ukazuje, skrze jaká utrpení se často rodí umělecká díla a jak to dopadne, když člověka ovládne chamtivost, nenávist a zloba.


Teapot: Umění knihy

Výstava bibliofilií v DOX by Qubus. Sedm knižních titulů z produkce nakladatelství Teapot je vystaveno v site-specific instalaci připravené pro zdejší prostor a každé knize na míru.


Je tohle konec?
Ne, to je začátek.