Barbora Šlapetová, Lukáš Rittstein: Manop, poslední první

6. 3. – 17. 5. 2009

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
Zavřeno
středa:
12.00 – 18.00
čtvrtek:
12.00 – 18.00
pátek:
12.00 – 18.00
sobota:
12.00 – 18.00
neděle:
12.00 – 18.00

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Centrum současného umění DOX uvádí výstavní projekt Barbory Šlapetové
a Lukáše Rittsteina Manop, poslední první, inspirovaný jejich opakovanými cestami na Západní Papuu a setkáními s domorodými kmeny žijícími
v pralese. Výstava obsahuje velkoformátové fotografie Šlapetové, konfrontované se sérií Rittsteinových soch nazvanou Les.

Lukáš Rittstein, jeden z nejvýznamnějších českých sochařů a laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého vysvětluje, proč hledá inspiraci u domorodců
v pralese: „Na samém „konci“ civilizace se o ní i o sobě dovíte nejvíce. Oblast, kde panuje animismus v čisté podobě, má pro mě, jako pro sochaře, který balancuje mezi realitou a abstrakcí, velkou duchovní hloubku. Ta spočívá
v konfrontaci mého tvůrčího myšlení s chápáním reality domorodců, kteří zase nemají žádnou hranici mezi přirozeným a nadpřirozeným.“

Součástí výstavy je i několik citátů z rozhovorů s příslušníky domorodých kmenů, dokládajících jejich představy o Zemi a kosmu. Někteří Papuánci například věří, že Země se skládá ze tří pater, mezi nimiž mohou zvláště nadaní jedinci cestovat, nebo že oči zvířat v noci cestují na nebi a pozorují zpět Zemi. Ve snaze iniciovat dialog mezi světem naší civilizace a světem domorodců Rittstein a Šlapetová zapojili do svého projektu dvě osobnosti jako zástupce našeho světa a moderní civilizace, kteří se zúčastní vernisáže výstavy, prvního amerického astronauta asijského původu Leroye Chiao (kterého si umělci vybrali jako kmotra projektu) a Václava Havla.

Barbora Šlapetová o tomto záměru říká: „V roce 2002 jsme se spřátelili
s náčelníkem Nepřistupuj blíž a on si přál popovídat si s naším náčelníkem. Na základě toho jsme oslovili pana Václava Havla, který si pro náčelníka připravil několik otázek. Chtěli jsme jim ukázat, co znamená naše profese
a rozhodli jsme se udělat z jejich těl odlitky. Ty jim pak Lukáš dopravil zpět ve zvláštním objektu, do kterého odlitky vložil pan Havel. Ten tvar pak v Papuy visel na stromě, oni si to sundali a vyřezali si z něj odlitky, je to součást dialogu, kterého se účastníme my, domorodci i pan Václav Havel.

Paralelně k výstavě vycházejí tři publikace: Nepřistupuj blíž, kniha fotografií Barbory Šlapetové doplněná rozhovory s představiteli papuánských kmenů, kterou vydává Galerie Zdeňka Sklenáře ve spolupráci s nakladatelstvím Euromedia Group k.s. – Knižní klub. Druhou publikací je monografie Lukáše Rittsteina, která podává přehled jeho dosavadní sochařské tvorby. Katalog výstavy, který dokumentuje instalaci projektu v centru DOX a jeho vlastní vernisáž, vyjde po otevření výstavy.

Výstavu Manop, poslední první doprovází cyklus přednášek na téma Civilizace a přírodní národy, který se zabývá osobnostmi známých českých cestovatelů
a fotografů přírodních lidí. Všímá si také vztahu naší civilizace k „primitivním“ kulturám včetně problémů, jež domorodým kmenům plynou z kontaktů s námi.

Pokračujte v objevování

Výstavou KAFKAesque s kurátory

Reflexi Kafkova díla a poetiky v současném výtvarném umění očima více než třiceti umělců představí kurátoři ve výstavě KAFKAesque. Prohlídka je součástí festivalu Svět knihy.


Výstavou KAFKAesque s kurátory

Reflexi Kafkova díla a poetiky v současném výtvarném umění očima více než třiceti umělců představí kurátoři ve výstavě KAFKAesque. Prohlídka je součástí festivalu Svět knihy.


Obrazy mysli a obrazy tvoření

Přednáška prof. Jiřího Horáčka inspirovaná obrazy Kamily Ženatá ve výstavě Všechno jako na počátku světa, která se zaměří na otázku, kde v naší mysli vznikají obrazy, jaká je jejich podstata a zda, či do jaké míry, korespondují s podstatou okolní reality.


BABYDOX: Emoce

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se tentokrát zaměří nejen na to, co v nás zanechává umění a jaké v nás vzbuzuje emoce, ale zároveň se pokusíme vzešlé emoce kreativně zpracovat.



BABYDOX: Pohyb

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se zaměříme na tanec a pohyb. Přijďte společně s dětmi prozkoumat možnosti pohybu po naší galerii.



Hra na hraně

Pavel Forman ve své tvrobě míchá, mixuje, proměňuje, transformuje. A něco podobného si na rodinné dílně k výstavě TransForman zkusíme i my – budeme remixovat obrazy, obrázky a hrát si s nimi tak, aby byly taky tak akorát na hraně.


Kresby Franze Kafky

Významný kafkovský badatel Andreas Kilcher představí kresby Franze Kafky objevené v roce 2019 v kontextu Kafkovy biografie a dějin umění i jeho literární tvorby a svou působivou knihu, která byla do dnešního dne přeložena do deseti jazyků.


Franz Kafka a současní umělci: Jan van Oost & Alexander Tinei

Jak inspiruje literatura současné umělce k vlastní tvorbě? Jak se jazyk a text dostává do jejich tvorby a které jiné umělecké žánry jej baví propojovat? Na palubě vzducholodi Gulliver budou diskutovat vystavující umělci Jan van Oost a Alexander Tinei s kurátorem výstavy KAFKAesque Otto M. Urban.


Vzpomínka

Když se díváme na hvězdné nebe, vidíme nejen cosi neuvěřitelné vzdáleného, ale i dávného. Z různých míst a časů k nám přicházejí i vzpomínky. Rodinná dílna k obrazům Kamily Ženaté bude plná inspirace, jak zachytit vzdálené a dávné. Dílna se uskuteční v rámci festivalu Máme otevřeno.


Český hrdina

Pohybová satira Český hrdina divadelního souboru Farma v jeskyni, která se zaměřuje na současné a palčivé téma dezinformací a politického marketingu. Pohyb, slovo, živá hudba, dynamika, energie, nadsázka. To všechno v sále DOX+.



Je tohle konec?
Ne, to je začátek.