Barbora Šlapetová, Lukáš Rittstein: Manop, poslední první

6. 3. – 17. 5. 2009

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
Zavřeno
středa:
12.00 – 18.00
čtvrtek:
12.00 – 18.00
pátek:
12.00 – 18.00
sobota:
12.00 – 18.00
neděle:
12.00 – 18.00

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Centrum současného umění DOX uvádí výstavní projekt Barbory Šlapetové
a Lukáše Rittsteina Manop, poslední první, inspirovaný jejich opakovanými cestami na Západní Papuu a setkáními s domorodými kmeny žijícími
v pralese. Výstava obsahuje velkoformátové fotografie Šlapetové, konfrontované se sérií Rittsteinových soch nazvanou Les.

Lukáš Rittstein, jeden z nejvýznamnějších českých sochařů a laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého vysvětluje, proč hledá inspiraci u domorodců
v pralese: „Na samém „konci“ civilizace se o ní i o sobě dovíte nejvíce. Oblast, kde panuje animismus v čisté podobě, má pro mě, jako pro sochaře, který balancuje mezi realitou a abstrakcí, velkou duchovní hloubku. Ta spočívá
v konfrontaci mého tvůrčího myšlení s chápáním reality domorodců, kteří zase nemají žádnou hranici mezi přirozeným a nadpřirozeným.“

Součástí výstavy je i několik citátů z rozhovorů s příslušníky domorodých kmenů, dokládajících jejich představy o Zemi a kosmu. Někteří Papuánci například věří, že Země se skládá ze tří pater, mezi nimiž mohou zvláště nadaní jedinci cestovat, nebo že oči zvířat v noci cestují na nebi a pozorují zpět Zemi. Ve snaze iniciovat dialog mezi světem naší civilizace a světem domorodců Rittstein a Šlapetová zapojili do svého projektu dvě osobnosti jako zástupce našeho světa a moderní civilizace, kteří se zúčastní vernisáže výstavy, prvního amerického astronauta asijského původu Leroye Chiao (kterého si umělci vybrali jako kmotra projektu) a Václava Havla.

Barbora Šlapetová o tomto záměru říká: „V roce 2002 jsme se spřátelili
s náčelníkem Nepřistupuj blíž a on si přál popovídat si s naším náčelníkem. Na základě toho jsme oslovili pana Václava Havla, který si pro náčelníka připravil několik otázek. Chtěli jsme jim ukázat, co znamená naše profese
a rozhodli jsme se udělat z jejich těl odlitky. Ty jim pak Lukáš dopravil zpět ve zvláštním objektu, do kterého odlitky vložil pan Havel. Ten tvar pak v Papuy visel na stromě, oni si to sundali a vyřezali si z něj odlitky, je to součást dialogu, kterého se účastníme my, domorodci i pan Václav Havel.

Paralelně k výstavě vycházejí tři publikace: Nepřistupuj blíž, kniha fotografií Barbory Šlapetové doplněná rozhovory s představiteli papuánských kmenů, kterou vydává Galerie Zdeňka Sklenáře ve spolupráci s nakladatelstvím Euromedia Group k.s. – Knižní klub. Druhou publikací je monografie Lukáše Rittsteina, která podává přehled jeho dosavadní sochařské tvorby. Katalog výstavy, který dokumentuje instalaci projektu v centru DOX a jeho vlastní vernisáž, vyjde po otevření výstavy.

Výstavu Manop, poslední první doprovází cyklus přednášek na téma Civilizace a přírodní národy, který se zabývá osobnostmi známých českých cestovatelů
a fotografů přírodních lidí. Všímá si také vztahu naší civilizace k „primitivním“ kulturám včetně problémů, jež domorodým kmenům plynou z kontaktů s námi.

Pokračujte v objevování

Oscilace

Fragmenty situací, životů, vnitřních světů. Kousky pohybu, hudby, umění… Prchlivá každodennost. Boje o moc, pozornost, touha někam patřit. Koncert i divadlo. Jedinečný komponovaný večer divadelního souboru Farma v jeskyni nabitý pohybem a živou hudbou.



Franck Vigroux: The Falls

Nové představení Francka Vigrouxe, které vás pohltí a vtáhne do zvláštního světa na pomezí starého mýtu, sci-fi a fantasy. Sugestivní vizuální show s performery a elektronickou hudbou vytváří nevšední zážitek a únik do krajiny, která je nám však ve své hloubce všem povědomá.



ART*VR: V F C

V F C je celovečerní filmový zážitek obohacený o biologickou zpětnou vazbu. Uznávaná inuitská zpěvačka Elisapie Isaac debutuje na plátně jako neurovědkyně, která hledá útočiště před všudypřítomnou hudbou poté, co si rozvinula vzácnou formu melofobie (strach z hudby).



BABYDOX: Barvy, světlo, tma

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se zaměří na fotografii, která může být součástí hry a že i ti nejmenší z nás mohou pomocí hry tvořit. Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži!



Jedenáct zrcadel

Umění má tolik podob, kolik je umělců, násobeno tím, kolik je diváků. Čeká vás jedenáct děl z aktuálních výstav a odpolední výtvarná, tvůrčí, ale i pátrací, až detektivní hra pro děti a celou rodinu se zkušenou lektorkou Kateřinou Suškovou, která v DOXu lektoruje krásných 11 let.


Výstavou Infamous Beauty s kurátorem

Tvorba amerického fotografa Andrese Serrana přináší silné emoce, kontrasty i odhalování polopravd. Ve svém díle se zabývá společenským otázkami, sexualitou, rasovou nesnášenlivostí a temnými aspekty lidského bytí. Výstavou Infamous Beauty vás provede kurátor Otto M. Urban.


BABYDOX: Vzducholodí do fantazie

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se zaměří na fotografii, která může být součástí hry a že i ti nejmenší z nás mohou pomocí hry tvořit. Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži!


ART*VR: Dimenze empatie

Kurátorský výběr deseti VR projektů reflektujících aktuální společenská a lidskoprávní témata jako duševní zdraví, práva etnických a sexuálních menšin, environmentální smutek, obraz těla, (de)kolonialismus, práva žen nebo sexuální obtěžování.


Egypt: sonda archivem

Fotografický archiv Českého egyptologického ústavu vznikl během prvních archeologických expedic do Abúsíru a Núbie v 60. letech 20. století a rychle se rozrostl díky přechodu k digitální fotografii. Výstava fotografií představuje bohatý vizuální materiál a dokumentaci práce českých archeologů.


It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One

Výstava představí výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge, který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.


Je tohle konec?
Ne, to je začátek.