Cécile McLorin Salvant & Sullivan Fortner

1. 6. 2019, 20:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí vstupné? 1200 Kč

Multifunkční sál DOX+
Poupětova 3, Praha 7
Ukázat na mapě

Krátce předtím, než Cécile McLorin Salvant vydala své druhé album Woman Child, kritik New York Times prorokoval: „Ač je širokému jazzovému publiku zatím neznámá, nebude to trvat dlouho.“ Jeho předpověď se bezezbytku naplnila. Toto její CD posbíralo celou řadu ocenění, včetně nominace na Grammy. Ve vítězství se jí sice podařilo nominaci proměnit až později, ale o to s větším úspěchem – v letech 2015 a 2017 získala Grammy za nejlepší vokální jazzová alba.

Interpreti:
Cécile McLorin Salvant - zpěv
Sullivan Fortner - klavír

Narodila se v Miami do bilingvní rodiny – maminka Francouzka, otec pochází z Haiti. Od pěti let hraje na klavír, od osmi začala zpívat v profesionálním sboru. Svá studia se rozhodla završit ve městě Aix-en-Provence v jižní Francii, kde před tisíci lety trubadúři stvořili základy západní milostné písně. Ovšem Salvant zde studovala francouzské právo a prohlubovala své školení v klasickém zpěvu se zaměřením na barokní hudbu. V této nezvyklé konstelaci se však rozhodla vydat do neznámých končin – uchvátil jí jazz.

O tři roky později, roku 2010, se stala suverénní vítězkou Thelonious Monk International Jazz Competition, která je podle mnohých nejprestižnější soutěží v oboru. „Pokud někdo může navázat na ‚Velkou trojici‘ – Billie Holiday, Sarah Vaughan a Ella Fitzgerald, pak je to tato třiadvacetiletá virtuoska,“ napsal list New York Times.

Koncertem Cécile McLorin Salvant & Sullivana Fortnera navazuje Centrum současného umění DOX na novou programovou linii, která zastřešuje atraktivní produkce současné hudby v široké žánrové diverzitě od tzv. „vážné hudby“, přes elektroniku, fusion, jazz nebo world music ve světových a českých premiérách.