Daniela Vodáčková: Autoportréty

19. 5. 2022, 19:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí lístek? Vstup 120 Kč

A co členové Klubu přátel DOX? Zdarma

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Plautilla Nelli, Catharina van Hemessen, Sofonisba Anguissola, Susanne Valadon, Aurelia de Sousa, Rogier van der Weyden, Jean Fouquet, Andrea Mantegna, Giovanni Bellini Albrecht Dürer, Samuel van Hoogstraten, Théodore Géricault, Chaim Soutine a další.

Uvedení básnické sbírky

Básnická sbírka Autoportréty (nakladatelství Malvern, 2021) vznikala šest let. Za postavami umělců se autorka vydala do řady evropských galerií. Jejím přáním bylo malíře oživit, zachytit, co prožívali, co si mysleli i jak se jako lidé měnili, co byla jejich stínová témata a jak vedli dialog se sebou i se světem. Jazykem, volbou slov, formou básně Daniela Vodáčková propojila vizuální vjem s jejich bytostmi, s časem, v němž žili, a pokusila se slovy odhadnout, „co by asi o sobě říkali, kdyby to nenamalovali“. Básně spolu s obrazy malířů autorka představí ve vzducholodi Gulliver.

Úvodní slovo: Adam Borzič a Olina Stehlíková
S autorkou čte: Petr Borkovec  
V závěru večera překvapení: Quadrifolium

Daniela Vodáčková (1964) vystudovala český jazyk a psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je psychoterapeutka, autorka a lektorka výcvikových programů v oblasti krizové intervence, autorka několika odborných publikací. Provozuje soukromou psychoterapeutickou praxi.  Její básnický debut Z období prvních řas vyšel v roce 2016. Publikovala v řadě literárních časopisů: Souvislosti, Tvar, Psí víno, Glosolálie. V roce 2018 postoupila do finále Drážďanské ceny lyriky. Autoportréty jsou její druhou básnickou sbírkou.