David Černý: Entropa

12. 6. 2009 – 10. 5. 2010

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
Zavřeno
středa:
12.00 – 18.00
čtvrtek:
12.00 – 18.00
pátek:
12.00 – 18.00
sobota:
12.00 – 18.00
neděle:
12.00 – 18.00

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Kontroverzní dílo Entropa vytvořené českým umělcem Davidem Černým bude od 12. června do 4. ledna 2010 vystavené v holešovickém Centru současného umění DOX. Umělecký projekt vznikl u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie a byl do poloviny května umístěn
v budově Rady Evropské Unie v Bruselu.

„DOX je místem, kde nepředvídatelnost umění je hodnotou, jež umožňuje nečekaný přínos. Dílo Entropa a její příběh je toho ideálním příkladem,“ říká Leoš Válka, ředitel Centra současného umění DOX.

Kontroverzně proslavené dílo, které sochař vytvořil u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v Bruselu, tak mohou konečně posoudit i čeští občané. Po dobu vystavení v centru DOX mohou diváci přímo na místě hlasovat, zda se jim Entropa líbí či nikoliv. Své názory mohou také vyjádřit na stránkách www.tyden.cz.

Plastika, která provokujícím způsobem zobrazuje stereotypy spojované s jednotlivými zeměmi EU, vzbudila totiž mnoho emocí a diskusí v Česku i ve světě. Pobouřila nejvíce některé Bulhary – turecký záchod „představující“ Bulharsko musel být zakryt.

Publikum se může těšit na celou řadu doprovodných akci. Kupříkladu se bude diskutovat o tom, co pro nás znamená Evropa. Dalším tématem bude propagace české kultury v zahraničí. Právě v tomto směru učinil David Černý pro Českou republiku mnoho. Dle britského listu The Guardian je plastika z marketingového hlediska neskutečně úspěšná - málokterému uměleckému dílu se podaří dostat do hlavních zpráv po celé Evropě!

Černý mystifikoval dokonce i českou vládu, neboť plastiku vydával za práci 27 evropských umělců. Ve skutečnosti mu pomohli vytvořit neexistující weby fiktivních tvůrců především Krištof Kintera a Tomáš Pospiszyl. Černý se posléze omluvil a dodal: „Věděli jsme, že k odhalení pravdy dojde. Ještě předtím jsme chtěli vědět, zda se Evropa dokáže sama sobě zasmát. Na počátku ale byla otázka, co vlastně o Evropě víme.“ Plastika Entropa „paroduje společensky angažované umění, které balancuje na hraně mezi rádoby kontroverzními útoky na národní charakter a nezávadnou výzdobou oficiálních prostor,“ nechal se slyšet autor.

Kniha David Černý: Promrdané roky III, The Fucking Years III je k dostání v v Centru současného umění DOX, od 11. června ji lze zakoupit na www.respekt.cz a 29. června vyšla spolu s týdeníkem Respekt.

Pokračujte v objevování

ART*VR: V F C

V F C je celovečerní filmový zážitek obohacený o biologickou zpětnou vazbu. Uznávaná inuitská zpěvačka Elisapie Isaac debutuje na plátně jako neurovědkyně, která hledá útočiště před všudypřítomnou hudbou poté, co si rozvinula vzácnou formu melofobie (strach z hudby).



BABYDOX: Barvy, světlo, tma

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se zaměří na fotografii, která může být součástí hry a že i ti nejmenší z nás mohou pomocí hry tvořit. Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži!



Jedenáct zrcadel

Umění má tolik podob, kolik je umělců, násobeno tím, kolik je diváků. Čeká vás jedenáct děl z aktuálních výstav a odpolední výtvarná, tvůrčí, ale i pátrací, až detektivní hra pro děti a celou rodinu se zkušenou lektorkou Kateřinou Suškovou, která v DOXu lektoruje krásných 11 let.


Výstavou Infamous Beauty s kurátorem

Tvorba amerického fotografa Andrese Serrana přináší silné emoce, kontrasty i odhalování polopravd. Ve svém díle se zabývá společenským otázkami, sexualitou, rasovou nesnášenlivostí a temnými aspekty lidského bytí. Výstavou Infamous Beauty vás provede kurátor Otto M. Urban.


BABYDOX: Vzducholodí do fantazie

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se zaměří na fotografii, která může být součástí hry a že i ti nejmenší z nás mohou pomocí hry tvořit. Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži!



ART*VR: Dimenze empatie

Kurátorský výběr deseti VR projektů reflektujících aktuální společenská a lidskoprávní témata jako duševní zdraví, práva etnických a sexuálních menšin, environmentální smutek, obraz těla, (de)kolonialismus, práva žen nebo sexuální obtěžování.


Egypt: sonda archivem

Fotografický archiv Českého egyptologického ústavu vznikl během prvních archeologických expedic do Abúsíru a Núbie v 60. letech 20. století a rychle se rozrostl díky přechodu k digitální fotografii. Výstava fotografií představuje bohatý vizuální materiál a dokumentaci práce českých archeologů.


It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One

Výstava představí výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge, který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.


Za slovy

Obraz a slovo. Umění a literatura. Mají svá vlastní území, své vlastní mapy a kartografie. Výstava Za slovy zkoumá způsob, jímž literární kultura nachází odezvu v dílech současných vizuálních umělců.


Beata Hlavenková & Kristina Barta

V sále DOX+ uvede SOČR dvojkoncert zpěvačky a pianistky Beaty Hlavenkové a jazzové klavíristky Kristiny Barta. V premiéře zazní nové skladby, ale i hudba inspirovaná poezií.


Je tohle konec?
Ne, to je začátek.